Jakie ceny za środki ochrony roślin? Czy widać podwyżki? Sprawdź!

Czy ceny za środki ochrony roślin poszły w górę podobnie jak ceny nawozów? Czy to samo można powiedzieć o herbicydach, fungicydach lub insektycydach? Jakie ceny obowiązywały na koniec 2021 r., a jakie na początku 2022 r.? Sprawdźmy!

Monitoring obejmujący ceny za wybrane środki ochrony roślin opublikowało Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Doborem ŚOR do tego zestawienia zajęło się MRiRW wraz z IOR-PIB. Zebrane dane mogą wykorzystać nie tylko rolnicy, ale także pracownicy doradztwa rolniczego w celu przygotowania kalkulacji opłacalności produkcji rolnej.

Ceny za środki ochrony roślin w grudniu 2021 r.

W zestawieniu cen środków ochrony roślin opracowanym przez CDR Brwinów znalazły się m.in. herbicydy takie jak: Chwastox Turbo 340 SL, czy Mustang Forte 195 SE.

Jakie ceny środków ochrony roślin?

Cena pierwszego z nich w zależności od województwa w grudniu 2021 r. wahała się między 27,63 zł a 35 zł/l. Natomiast za herbicyd Mustang Forte 195 SE rolnicy w grudniu musieli zapłacić od 63,27 zł do 79 zł/l.

Oprócz herbicydów CDR Brwinów przeanalizowało także ceny środków ochrony roślin w odniesieniu do fungicydów. Cena pierwszego z nich, czyli fungicydu Orius Extra 250 EW w poszczególnych województwach kształtowała się od 50 zł do 80 zł/l.

Ceny za środków ochrony roślin – insektycydy

Monitoring uwzględnia także ceny insektycydów takich jak Decis Mega 50 EW, a także Inazuma 130 WG.

Cena pierwszego z nich (Decis Mega 50 EW) kształtowała się od 119 do 180 zł/l. Droższy od poprzedniego środka jest natomiast preparat Inazuma 130 WG, którego cena wynosiła od 217,83 zł do 278 zł/kg.

Rolnicy komentują ceny za środki ochrony roślin

To ile kosztują poszczególne środki ochrony roślin, a także ich aktualna dostępność to temat który komentują rolnicy na forum rolniczym agrofoto.pl.

Cześć rolników zakupiła preparaty jeszcze po starych cenach. Inni natomiast planują zakup środków ochrony roślin przez internet z chwilą nadejścia wiosny.

Środki ochrony roślin podrożały? Opinie rolników

Ja mam kupione z internetowego sklepu jeszcze po starych cenach na cały sezon – pisze Rolnik1973.

Kupuje w firmach na przedwiośniu jak będzie nowa oferta, w internecie drożej – dodaje użytkownik o nicku niwigos.

Cena środków ochrony roślin

Sprawdzamy, czy ceny za środki ochrony roślin poszły w górę podobnie jak ceny nawozów

fot. Tomasz Kuźdub

Świeże będą koło połowy lutego i wtedy zamawiam większość u miejscowego dostawcy. W tym roku sporo środków zostało mi z zeszłego roku plus zapasy, dlatego na jesieni niczego nie brałem, bo i tak miałem problem z przechowaniempodaje użytkownik damian303.

Czytaj również: Spadek cen nawozów i dopłaty już wkrótce? Dowiedz się więcej!

Źródło: CDR Brwinów; Twitter; Agrofoto.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 18

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Z forum
slavik80
Od handlowców, niby inflacja to wszystko idzie w górę , problem w tym ,że nie wszystko proporcjonalnie.. zobacz więcej »
jan88
skąd info że bayer + 20 %  ? zobacz więcej »
king12
Bayer w najbliższym czasie +20% pociągnie resztę za sobą na pewno,także ja trochę kupiłem  zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *