Ile kosztowały zboża w żniwa 2022? Polska północna

Ceny zbóż w okresie żniw co roku budzą dużo emocji. W tym roku są one dodatkowo podsycane przez niepewną sytuację na rynkach europejskich i światowych. Jednak nawet w ujęciu lokalnym sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Zróżnicowane terminy zbiorów w różnych regionach kraju, sprawiają, że mamy do czynienia z dużymi rozbieżnościami. Sprawdźmy zatem jakie ceny zbóż w żniwa 2022 oferowane są w północnej części kraju.

Prace żniwne w Polsce północnej są obecnie  na półmetku. Część rolników wzorem ubiegłych lat zapewne zdecyduje się na magazynowanie plonów w nadziei na wzrost cen. Jednak nie wszyscy mają takie możliwości. Jak obecnie kształtują się ceny zbóż zjeżdżających z prosto z pola do punktów skupu?

Jakie ceny zbóż w żniwa 2022?

Zarówno wielkość plonów jak i jakość ziarna jest na dobrym poziomie. – Średni plon pszenicy w naszym rejonie oceniłbym na 7 t z hektara, więc jest nieźle, szczególnie w stosunku do ubiegłego roku – mówi Rafał Stabach z punktu skupu w Karpol w Kotłowie.

ceny zbóż w żniwa 2022

Żniwa 2022 ruszyły pełną parą i choć popyt na zboża wydaje się uzasadniony, to sytuacja sytuacja na rynku cen zbóż wcale tego nie odzwierciedla tak jakbyśmy chcieli.

Karpol obecnie skupuje pszenicę paszową po 1300 zł/t, a za pszenżyto można uzyskać 1200 zł. Jak wynika z informacji od Katarzyny Kujawy, z elewatora firmy Chemirol w Gryficach, cena pszenicy paszowej, w tej części województwa zachodniopomorskiego jest taka sama, ale już pszenżyto można sprzedać w cenie 1300 zł/t.

Pozwala to na umiarkowany optymizm dotyczący ostatecznego wyniku zbiorów 2022. Choć dopóki zboże jest na polu, wszystko może się zdarzyć.

 

Ceny skupu zbóż w wybranych punktach 3 sierpnia 2022 r. kształtowały się następująco.

Punkt skupu w Karpol w Kotłowie koło Koszalina w wojewodztwie zachodniopomorskim:

  • Pszenica paszowa 1300 zł
  • Pszenżyto: 1200 zł
  • Żyto: 1100 zł
  • Owies: 1150 zł

Jakie ceny zbóż w żniwa 2022 odnotowano w jednym z największych polskich przedsiębiorstw rolnych?

Dowiadujemy się, że w PUH Chemirol, elewator w Gryficach w województwie zachodniopomorskim ceny skupu zbóż kształtują się następująco:

  • Pszenica konsumpcyjna: 1600 zł
  • Pszenica paszowa: 1300 zł
  • Pszenżyto: 1300 zł
  • Żyto: 1200 zł
  • Jęczmień: 1230 zł

Ceny skupu zbóż 2022 – strategie i wyniki

Przyjęcie najwłaściwszej strategii dotyczącej sprzedaży zbóż rokrocznie spędza sen z powiek producentom rolnym. Trudno o jeden najwłaściwszy scenariusz dla wszystkich. Zarówno sprzedaż bezpośrednio po zbiorach 2022, jak i magazynowanie obarczone są bowiem ryzykiem.

Zmiana cen, zależnie od tego czy będzie to wzrost, czy spadek nieuchronnie dotknie rolników, którzy zdecydowali się na jedną z tych strategii. Trzecia droga, bardziej zachowawcza, ale dająca szansę na poprawienie wyniku finansowego w przypadku wzrostu cen, zakłada natychmiastową sprzedaż jedynie pewnej części zebranego zboża.

Jakie ceny zbóż w żniwa 2022? – pytanie, które jeszcze nie raz zadamy sobie w tym sezonie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 41

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *