Jakie ceny zbóż w żniwa 2021? Sprawdź szczegóły!

Żniwa 2021 idą coraz bardziej do przodu. Obecnie trwają zbiory nie tylko rzepaku, ale także prawie wszystkich gatunków zbóż. Prace żniwne są coraz bardziej zaawansowane, a co w takim razie dzieje się w skupach? Jakie są ceny zbóż w żniwa 2021? Sprawdźmy!

Cena: Pszenica konsumpcyjna

836.63 zł
4.99%
Zobacz aktualne ceny

Zbiory zbóż po lekkim opóźnieniu stają się coraz bardziej zaawansowane. Uzyskane plony przez rolników nie są jednak na tyle duże, jak pierwotnie zakładano. Ale to nie jedyny problem rolników. Drugim z nich jest jakość ziarna, które w tym roku jest drobne i niewykształcone. Niewątpliwie wpływ na to miała pogoda, która nie zawsze była i jest łaskawa dla rolników. Prace żniwne nabierają jednak tempa, dlatego sprawdźmy jakie są ceny zbóż w żniwa 2021.

Przeczytaj również: Aktualne ceny rzepaku

Jakie ceny zbóż w żniwa 2021?

W poszczególnych punktach skupu można zauważyć różnice w cenach zbóż. Dotyczy to np. pszenżyta i żyta których ceny przedstawiają się następująco:

Fermy Wożniak

  • pszenżyto – 710 zł (Lasocice, Kleczew); 700 zł (Wrocław, Rogów Legnicki, Rogów Sobócki, Wąsosz, Wołów, Ząbkowice Śląskie, Bobrzany),
  • żyto – 630 zł (Lasocice, Wąsosz,); 620 zł (Wrocław, Rogów Legnicki, Rogów Sobócki, Wołów, Kleczew, Ząbkowice Śląskie, Bobrzany).

Agro As

  • pszenżyto – 670 zł
  • żyto konsumpcyjne – 560 zł,
  • żyto paszowe – 540 zł.

Ziarn – Pol

  • pszenżyto – 710 zł,
  • żyto – od 610 zł do 650 zł (w zależności od parametrów jakościowych).

Niektóre punkty skupu nie przyjmują żyta i pszenżyta z tegorocznych zbiorów. Tak jest m.in. w przypadku firmy Osadkowski.

Pomimo tego, handlowcy z e-WGT oceniają, że ceny zbóż w żniwa 2021 pozostają nadal wysokie: – Ceny w portach i w magazynach krajowych są wysokie. Tradycyjnie najtaniej jest na południu, a najwyższe ceny w północno zachodniej części kraju.

Aktualne ceny żyta i pszenżyta są również wyższe od tych z zeszłego roku. Przypomnijmy, że w lipcu 2020 r. ceny żyta wahały się między 480 zł a 530 zł za tonę. Natomiast cena pszenżyta 2020 wynosiła 540 – 600 zł.

Przeczytaj również: Żniwa zbożowe 2021 – podsumowanie. Sprawdź!

Żniwa 2021 na półmetku. Jakie są plony?

Rolników interesuje nie tylko to jakie są ceny zbóż w żniwa 2021, ale także jak przebiega zbiór zbóż w poszczególnych regionach Polski. e-WGT relacjonuje, że z końcem lipca żniwa są na półmetku. Jakość ziarna jest różna w zależności od okresu wegetacji i ilości wody w glebie.

Żniwa 2021 w zaawansowanym stadium znajdują się również w woj. wielkopolskim, o czym informuje Wielkopolska Izba Rolnicza. W tym regionie obecnie zebrano około 40 proc. zbóż. Natomiast jeśli chodzi o plony to są one niższe o około 30 proc. niż zwykle.

Pszenica i pszenżyto – plony podobnie jak w przypadku jęczmienia w zależności od rodzaju i klasy gleby od 4,5 do nawet 7,5 t/ha – podaje WIR.

Najsłabiej jednak plonuje żyto. Według WIR plony żyta w woj. wielkopolskim sięgają od 1,5 do 2 t/ha. Wielkopolska Izba Rolnicza wskazuje również na pojawiający się problem z jakością ziarna, na co wpłynęła wysoka temperatura i niska wilgotność.

Jest to efekt wcześniejszych bardzo wysokich temperatur przy jednoczesnym braku dostatecznej wilgotności, co spowodowało szybkie zatrzymanie wegetacji i zaschnięcie niewykształconych ziarniaków – podkreśla WIR.

https://twitter.com/qbasiaq/status/1420084524654997509

Jakie są ceny zbóż w żniwa 2021? Podsumowanie

Podsumowując, tegoroczne zbiory zbóż nabrały rozpędu. Ceny zbóż w żniwa utrzymują się nadal na wysokim poziomie. Jakość ziarna jest zróżnicowana.

Przeczytaj również: Ceny pszenicy 2021 na starcie żniw. Sprawdź szczegóły!

Zestawienie cen skupu opracowano na podstawie rozmów telefonicznych, a także informacji dostępnych na stronach internetowych poszczególnych punktów skupu.

Źródło: e-WGT; WIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *