Żniwa 2019 rozpoczęły się dwa tygodnie wcześniej, ale te towarowe ruszą dopiero za około 10 dni. Jak wygląda obecna sytuacja na rynku zbóż i jakich cen należy się spodziewać za kilka miesięcy? O tym wszystkim rozmawiali eksperci z KFPZ oraz KZPRiRB na „Debacie Przedżniwnej” z udziałem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
„Debata Przedżniwna” zorganizowana została przez Krajową Federację Producentów Zbóż oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Wziął w niej udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odbyła się 4 lipca.
Minister Ardanowski zwrócił uwagę na potrzebę kształtowania właściwych relacji pomiędzy producentami rolnymi a odbiorcami produktów rolnych w ramach zawieranych umów. Szef resortu rolnictwa przypomniał również o działaniach rządu mających poprawić funkcjonowanie rynków rolnych. Zaliczył do nich m.in. nowelizację ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych a także przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczym.
Żniwa 2019 – jakie będą plony?
Podczas debaty prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż Rafał Mładanowicz przedstawił aktualna sytuację rynku:
– Będziemy mieli zróżnicowanie jakościowe odnośnie ziarna zbóż. Zwłaszcza gęstość, wyrównanie i masa tysiąca ziaren. Białko i gluten raczej nie powinno sprawiać problemu – ocenił Mładanowicz.
Żniwa 2019 ruszyły dwa tygodnie wcześniej niż zwykle. Jednak te towarowe ruszą dopiero za około 9-10 dni. Dużym zmartwieniem rolników jest tegoroczna susza. Z oficjalnych danych IUNG wynika, że wystąpiła na terenie 14 województw i jest notowana we wszystkich monitorowanych uprawach. Susza nawiedziła około 30 proc. gleb i nie są to najgorsze ziemie w kraju.
Prognozy cenowe
Juliusz Młodecki z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, powiedział, że zbiory rzepaku nie zapowiadają się tak optymistycznie jak jeszcze niedawno sądzono. Duże straty wyrządziła susza, szczególnie w czerwcu.
Jakich cen należy spodziewać się jesienią? Zdaniem Wiesława Łopaciuka z IERiGŻ we wrześniu 2019 r., notowania pszenicy mają wynieść – 700-750 zł/t, pszenicy konsumpcyjnej – 720-770 zł/t, a żyta – 620-670 zł/t. Natomiast w marcu 2020 roku ceny pszenicy wyniosą – 740-790 zł/t, pszenicy konsumpcyjnej – 760-800 zł/t, żyta – 650-690 zł/t.
Źródło: KFPZ/ KZPRiRB
Dodaj komentarz