Czas żniw: jak kształtują się ceny zbóż?

Czas żniw: jak kształtują się ceny zbóż?

Trwają żniwa, a w niektórych regionach powoli kończy się czas zbiorów. Czy jednak rolnicy są zadowoleni z kształtujących się cen zbóż?

Żniwa 2015 na półmetku. Na ten moment gospodarze czekali przez cały rok, pracując w pocie czoła i z mozołem obrabiając ziemię.

Żniwa wyglądały dobrze, pogoda dopisywała jak nigdy. Od paru lat już nie pamiętam takich żniw, żeby było tak ciepło – mówi Adam Kobyłka, rolnik ze wsi Proszówka (woj. dolnośląskie).

W wielu regionach Polski, w tym również na Dolnym Śląsku, z uwagi na wysokie temperatury i panującą suszę, sezon żniwny rozpoczął się w tym roku wcześniej niż zwykle.

Praktycznie od 1 sierpnia zaczęły się żniwa i w tym naszym rejonie zaczyna się tak średnio koło 10., nieraz później, ale w tym roku 10 sierpnia i praktycznie już jest po żniwach. Zostało tam może jeszcze dzień, 2 dni koszenia i żniwa w tym roku już będą na naszym terenie zakończone, w pow. lwóweckim – mówi pan Adam.

Tradycyjnie na pierwszy ogień poszły rzepak i zboża ozime. Zbiórka pszenicy oraz innych zbóż kłosowych osiągnęła już półmetek. Zboże znika z pól w zdumiewającym tempie, wszyscy chcą wykorzystać najgorętszy okres tegorocznego lata.

Tu przed chwilą żeśmy skosili owies, ten, który żeśmy wysypali na przyczepę. Wydajność jego była w granicach ponad 5 t/ha. W tych warunkach, na tej ziemi, to nie jest źle. A teraz będziemy kosić jęczmień jary – mówi Tadeusz Ławnikowski, rolnik ze wsi Mroczkowice (woj. dolnośląskie).

Pierwsze doniesienia o tegorocznych zbiorach są optymistyczne. Jak mówią rolnicy, w tym roku dopisuje pogoda, zatem zboża jest bardzo dużo.

W tym roku zboża mają wartość taką bardzo dobrą. Cena, nie wiem, jak w obecnej chwili jest, ale średnio rodziło się ok. 5–6 t owsa z hektara i 5–6 t pszenicy. Z naszych terenów ze żniw jesteśmy ogólnie zadowoleni – podkreśla Adam Kobyłka.

W tym roku portfele rolników powinny być grubsze, bo ceny zbóż utrzymują się na wysokim poziomie. Cena za pszenicę konsumpcyjną oscyluje w przedziale 620 a 700 zł. Za jęczmień w skupie otrzymamy od 500 do 550 zł.

Ceny są orientacyjnie takie zbliżone i nie są aż takie tragicznie złe, inne lata nieraz robili, że zaraz po żniwach były obniżane. Teraz w tej chwili owies 55 zł, to nie jest aż taka zła cena, można tą cenę przyjąć – dodaje Tadeusz Ławnikowski.

Jak przekonują rolnicy, tegoroczna susza nie wpłynęła, przynajmniej na Dolnym Śląsku, na wielkość i jakość żniw.

Natomiast susza nam sporo zrobi na łąkach, na drugich pokosach siana, których w ogóle nie będziemy mogli zbierać – twierdzi rolnik z Mroczkowic.

Wszystko wskazuje na to, że Dolny Śląsk zostanie zasypany ziarnem dobrej jakości. Gorzej sytuacja wygląda w innych regionach Polski, gdzie susza i nawałnice wyrządziły szkody na polach.

Produkcja zwierzęca w Polsce – nowe dane rynkowe

Wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 r.

14 lutego 2018

Jakie mogą być ceny mleka w 2018 r.?

Jak kształtują się ceny mleka w Polsce, w krajach Unii Europejskiej i na świecie? Czego można spodziewać się na rynku mleka w br.?

21 lutego 2018

Efektywna produkcja mleka na konferencji Blattin w Łomży

Efektywna produkcja mleka tematem rozmów podczas XVIII edycji Ogólnopolskiej Konferencji dla Producentów i Hodowców Bydła.

22 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij