Jakie herbicydy zastosować w rzepaku ozimym?

Na dniach rozpoczną się siewy rzepaku. Jakie herbicydy zastosować w rzepaku ozimym w tym sezonie? 

Wody w glebie pod dostatkiem

W ostatnich latach wielu z nas zastanawiało się jaką technologię herbicydową zastosować w rzepaku ozimym. Spore niedobory wody często powodowały, że zabiegi doglebowe wiązały się z niską skutecznością. W tym roku może być inaczej, a odpowiedź na pytanie o rodzaj technologii wydaje się być bardziej klarowna. W większości miejsc w kraju ziemia jest odpowiednio zaopatrzona w wodę i zabiegi posiewne mogą cieszyć się zainteresowaniem.

Jakie herbicydy zastosować w rzepaku ozimym?

Przewaga „doglebówek” nad herbicydami nalistnymi wynika m.in. z faktu, że w szybki sposób eliminujemy chwasty z pola, a tym samym znacznie ograniczamy presję chwastów na młode rośliny rzepaku. Dzięki temu rzepak nie stara się nadmiernie „wyrastać” ponad chwasty. Ponadto młoda roślina otrzymuje od nas swoisty bonus – większy i niczym nie skrępowany dostęp do wody oraz składników pokarmowych obecnych w stanowisku glebowym. Pamiętajmy, że chwasty żywią się tymi samymi składnikami co rośliny.

W regionach, gdzie bilans wodny w glebie jest korzystny zastosowanie herbicydów doglebowych będzie zasadne. Zwracajmy jednak uwagę na uwilgotnienie stanowiska – w przypadku aplikacji w suchą glebę efekt będzie odwrotny od zamierzonego, a oprócz niezwalczonych chwastów stracimy także sporo gotówki – zarówno na nieskuteczny zabieg, jak i poprawkę nalistną.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *