Komisja Europejska w swojej najnowszej prognozie obniża plony kukurydzy. Spadek plonowania dotyczyć ma kukurydzy uprawianej we Francji, Włoszech i w Polsce.
Jak podaje Internetowa Giełda e-WGT, analitycy w biuletynie z dnia 26 sierpnia (JRC MARS Bulletin Crop monitoring in Europe) obniżyli plony kukurydzy. Według ich szacunków średnia wydajność kukurydzy na ziarno w UE wyniesie 7,93 t/ha. Dla porównania miesiąc wcześniej miało to być 8,08 t/ha.
Mimo tej korekty oczekiwany plon kukurydzy ma być średnio o ponad 4 proc. wyższy od średniej pięcioletniej.
Jakie plony kukurydzy?

Niższe niż wcześniej zakładano plony kukurydzy są prognozowane m.in. w Polsce. Źródło: AgroFoto.pl, Wojtas974
Gdzie wydajność kukurydzy ma spaść wyraźnie poniżej średniej z 5 lat? Chodzi o większość krajów Europy Zachodniej i leżących w północno-środkowej części. Natomiast plony znacznie powyżej średniej prognozowane są w Europie Południowo-Środkowej i Południowo-Wschodniej. Przede wszystkim w Bułgarii, na Węgrzech i w Rumunii.
– Tylko minimalne zmiany (w górę lub w dół) dotyczyły plonów pozostałych zbóż i rzepaku. Warto zauważyć, że nawet po ostatnich korektach olbrzymia większość zbóż powinna dać w tym roku z hektara więcej ziarna niż zwykle (w skali całej UE). Nieco poniżej średniej, zdaniem KE, plonuje tylko żyto i jęczmień jary – czytamy na stronie Internetowej Giełdy Rolnej e-WGT.
Co z ziemniakami i burakami?
Nie tylko prognozy kukurydzy zostały obniżone, ale również ziemniaków, buraków cukrowych oraz słonecznika.
Jakie są dokładnie szacunki ekspertów? Wydajność ziemniaków i buraków ma znaleźć się na poziomie 3-5 proc. poniżej średniej. Mimo korekty, nadal oczekiwane są doskonałe plony słonecznika (+8, 5 proc. powyżej średniej).
Źródło: e-WGT
Dodaj komentarz