Janusz Wojciechowski unijnym komisarzem ds. rolnictwa

Janusz Wojciechowski zostanie unijnym komisarzem ds. rolnictwa. Polski kandydat dostał zielone światło na objęcie tego stanowiska od koordynatorów komisji rolnictwa PE. Zapowiedział, że będzie bronił silnego i odpowiedzialnego budżetu na rolnictwo. Obiecał też, że zrobi wszystko, aby doszło do wyrównania dopłat między państwami i między rolnikami.

To była ostatnia szansa naszego kandydata, aby przekonać do siebie eurodeputowanych – i się udało. Janusz Wojciechowski na wtórnym, półtoragodzinnym wysłuchaniu wypadł znacznie lepiej niż w poprzednim tygodniu.

Po wygłoszeniu krótkiego wstępu w języku angielskim Wojciechowski tym razem odpowiadał na pytania w języku polskim. Doradzało mu to wiele osób po pierwszym wysłuchaniu, kiedy mówił wyłącznie po angielsku, a wiele z jego odpowiedzi odebranych zostało jako zbyt ogólne.

Janusz Wojciechowski z teką unijnego komisarza

janusz wojciechowski

Janusz Wojciechowski zostanie unijnym komisarzem ds. rolnictwa

fot. Janusz Wojciechowski/Twitter

Rolnictwo UE musi być konkurencyjne, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe 500 mln obywateli. To wymaga funduszy. Będę bronił silnego i odpowiedzialnego budżetu na rolnictwo – zadeklarował Janusz Wojciechowski. Zapowiedział, że jest gotowy przeciwstawiać się każdemu, kto będzie chciał przeszkadzać europejskim rolnikom.

Potrzebujemy Wspólnej Polityki Rolnej, opartej na wspólnych celach, wspólnych sposobach interwencji i wspólnych wskaźnikach. To kwestia, która jest najbardziej kontrowersyjna w całej reformie i chcę zadeklarować, że jestem w pełni otwarty na dyskusję z PE, żeby zachować wspólność tej polityki rolnej, którą w tej chwili reformujemy – przekonywał.

Coraz bliżej wyrównania dopłat?

Zdaniem Janusza Wojciechowskiego „jesteśmy na dobrej drodze do wyrównania dopłat między państwami i między rolnikami w obrębie państw”. Obiecał, że zrobi „wszystko, żeby to się stało jak najszybciej”. Nasz kandydat przekonywał, że sprawy wsi i rolnictwa głęboko leżą mu na sercu. Choć sam nie jest rolnikiem, wychowywał się w gospodarstwie swoich rodziców i zna się na pracy na roli.

Janusz Wojciechowski jest obecny w Europarlamencie od 2004 roku. Pierwszy raz został wybrany z listy PSL. W wyborach do Europarlamentu w 2009 roku zdobył kolejny mandat jako przedstawiciel Stronnictwa „Piast” z listy PiS. W wyborach do PE w 2014 uzyskał reelekcję z listy PiS. Kandydatem na stanowisko komisarza UE. ds. rolnictwa w nowej Komisji Europejskiej został w sierpniu tego roku.

Źródło: Rzeczpospolita/dziennik.pl/Onet.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *