Zaledwie 3 odmiany jęczmienia ozimego rekomenduje do uprawy w woj. łódzkim Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Sulejowie, podlegająca pod COBORU, czyli Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Jakie to odmiany?
– Jęczmień ozimy nie jest w woj. łódzkim zbożem dominującym, ale wielu rolników chętnie go uprawia – powiedziała nam Ilona Śpiewak ze stacji doświadczalnej w Sulejowie. – Poza tym, w tych gospodarstwach, gdzie hodowana jest trzoda chlewna jęczmień jest bardzo przydatny.
Jęczmień ozimy nie jest w woj. łódzkim zbożem dominującym, ale wielu rolników chętnie go uprawia.
Miniona zima mogła spowodować, że wielu rolników mogło stracić cierpliwość dla jęczmienia ozimego. Uprawy wymarzły w dużej części nie tylko woj. łódzkiego, ale i w kraju.
– Dlatego mrozoodporność jest cechą najbardziej pożądaną u odmian ozimych – dodaje Ilona Śpiewak. – Z drugiej strony, przy sprzyjających warunkach, jęczmień ozimy plonuje bardzo dobrze, w ubiegłym roku zdarzały się plantacje, gdzie było ponad 100 kwintali z hektara.
Drugim bardzo ważnym problemem jest wirus żółtej karłowatości jęczmienia.
– Wirus jest roznoszony jesienią przez mszyce – wyjaśnia pani Ilona. – Zapobieganie rozprzestrzenieniu wirusa obejmuje 3 kierunki działania: dobór optymalnego terminu siewu, zwalczanie chemiczne mszyc, które przenoszą wirusy oraz uprawę odmian odpornych i tolerancyjnych.
Zaledwie więc 3 odmiany rekomenduje Łódzki Zespół PDO do uprawy na terenie woj. łódzkiego. Są to: Titus, SU Melania i Zenek.
W 2016 r. zarejestrowano 3 nowe odmiany jęczmienia ozimego – więcej o tych odmianach napiszemy jutro. W najbliższych dniach podpowiemy także co robić, aby lepiej chronić jęczmień przed karłowatością.
Dodaj komentarz