Kapusta za grosze!

Kapusta za grosze!

Wsparcie na wycofanie owoców i warzyw - kapusta została pominięta podczas planowania programu pomocy dla plantatorów.

O tym, że sytuacja na rynku jabłek daleka jest od tej oczekiwanej przez sadowników, pisaliśmy wielokrotnie. Jednak w tym sezonie nie tylko producenci jabłek nie mogą spać spokojnie. Poważne problemy mają też plantatorzy uprawiający warzywa. W ostatnim czasie o kiepskiej sytuacji w swoich uprawach zaczęli mówić właściciele plantacji kapusty.

W tym sezonie na plantacjach kapusty dominowały szkodniki lub kiepska pogoda. W wielu rejonach kraju spore części plantacji znalazły się pod wodą po ulewnych deszczach, co spowodowało, że całość produkcji nie nadawała się do obrotu handlowego. O dodatkowym problemie zasygnalizowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, apelując do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie dodatkowego wsparcia dla producentów kapusty. A ci ostatni wydają się nieco zapomniani, bo dla nich nie przewidziano wsparcia w ramach wycofania z rynku niektórych owoców i warzyw. Po ile jest więc kapusta?

Niestety, dla nas, póki co, nie przewidziano żadnego wsparcia, ani rządowego, ani jakiegokolwiek innego.

Krzysztof Ostrowski, właściciel plantacji kapusty z okolic Inowrocławia

– Wsparcie finansowe dla producentów owoców i warzyw, które udzielane jest przez Agencję Rynku Rolnego na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 2016 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem dalszych tymczasowych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw obejmuje owoce i warzywa, ale nie ma wśród nich kapusty – podaje Krajowa Rada Izb Rolniczych. – Tymczasem sytuacja na rynku warzyw jest trudna. Rolnicy mają ogromny problem ze zbytem warzyw, a uzyskiwana cena nie pokrywa kosztów produkcji.

Sytuacja plantatorów uprawiających kapustę jest tak samo dramatyczna, jak w przypadku producentów jabłek. W wielu regionach kraju rolnicy za kilogram kapusty w skupie otrzymują kilkanaście groszy.

– Tak źle, jak w tym roku chyba jeszcze nie było – mówi Krzysztof Ostrowski, właściciel plantacji kapusty z okolic Inowrocławia. – 10 gr/kg to poniżej jakiejkolwiek granicy opłacalności. Nie opłaca się zbierać, bo koszty będą o wiele wyższe niż zyski. Niestety, dla nas, póki co, nie przewidziano żadnego wsparcia, ani rządowego, ani jakiegokolwiek innego. Nie rozumiem, dlaczego na inne uprawy wsparcie jest możliwe, a na nasze nie. Kapusta ma się w tym roku tak samo źle, jak w wielu uprawach warzywnych i owocowych.

Występując w interesie plantatorów kapusty zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do MRiRW z wnioskiem o objęcie kapusty dopłatami w ramach mechanizmu Wspólnej Polityki Rolnej lub o uruchomienie innych form wsparcia dla producentów kapusty.

Przeczytaj również:

  1. Kapusta: tania, coraz tańsza
  2. Zbyt tania kapusta: czy będzie wsparcie dla producentów?

Uprawa kapusty – wysoka jakość główek

Uprawa kapusty głowiastej w Polsce jest bardzo rozpowszechniona. Uprawiana jest głównie do przetwórstwa i kwaszenia.

13 kwietnia 2018

Jakie będą ceny zbóż w najbliższym czasie? – prognoza

Jakich cen zbóż można spodziewać się w kraju i na świecie? Jakie są prognozy?

20 kwietnia 2018

Uprawa kalafiora: biały, wyrównany kwiat

Kalafior jest bardzo wymagającym w uprawie warzywem - trzeba się postarać, żeby kwiat był biały. Jak wygląda właściwa uprawa kalafiora?

20 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij