Dr hab. Karolina Szulc o trzodzie wie więcej niż mężczyźni

Dr hab. Karolina Szulc o trzodzie wie więcej niż mężczyźni

Czy da się połączyć pasję i pracę? Dr hab. Karolina Szulc od dziecka wiedziała, że jej wymarzony zawód to zootechnik.

Dr hab. Karolina Szulc jest jedyną kobietą w „zespole trzodowym” przy Wielkopolskiej Izbie Rolniczej. Jest także pełnomocnikiem Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ds. prowadzenia ksiąg hodowlanych świń ras złotnickich Hodowli Świń Złotnickich.

W moim przypadku wszystko potoczyło się zupełnie naturalnie mówi Karolina Szulc. Jakby to nie brzmiało banalnie, na moim życiu zawodowym zaważyły wyjazdy na wieś, z babcią do rodziny, do babci…W zasadzie od dziecka wiedziałam, że chcę pracować ze zwierzętami.

Dziś zdecydowanie więcej kobiet decyduje się na pracę naukową na uczelni.

Dr hab. Karolina Szulc

Choć jak mówi wcale nie było to takie oczywiste, bo 20 lat temu, gdy pani Karolina podejmowała decyzję w sprawie swojej kariery zawodowej, zdecydowaną większość wśród zootechników stanowili mężczyźni.

Najpierw myślałam o wyborze technikum rolniczego, ale ze względu na mieszkanie w internacie i rodzice i ja obawialiśmy się, że to nie jest najlepszy pomysł mówi pani Karolina. Wspólnie postanowiliśmy, że pójdę do liceum, a jeśli moje zainteresowania się nie zmienią, to będę studiować na uczelni rolniczej. I to był strzał w 10. Jeszcze na studiach zaczęłam pracę w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Złotniki należącym do Akademii Rolniczej w Poznaniu Gospodarstwie Rolnym w Złotnikach. Pracowałam przy owcach i kozach, szybko okazało się, że moje drobne ręce przy porodach były często bardziej pomocne niż duże dłonie zootechników-mężczyzn.

Dziś pani Karolina sama uczy studentów. I studentki.

Karolina Szulc zootechnik

Pani Karolina Szulc z synem Jeremiaszem.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu jest coraz więcej dziewcząt dodaje pani doktor. Nawet zdarzają się grupy, gdzie jest jeden chłopak. Dochowałam się już sporej gromady absolwentów i z nowymi studentami czasem jeździmy do gospodarstw w których pracują moi byli studenci. Dużo się zmieniło w ciągu ostatnich 20 lat. Zmienił się profil absolwenta dziś młodzi ludzie po studiach rolniczych najczęściej trafiają do obszaru obsługi rolniczej. Jest wiele osób, które wybrały te studia wiedząc na co się decydują. Jest też na każdym roku kilka osób zupełnie przypadkowych… Ale chyba tak jest wszędzie.

Prywatnie doktor Karolina Szulc jest szczęśliwą mężatką. Syn chodzi do gimnazjum i jest młodym zootechnikiem-amatorem. W domu pani zootechnik nie może nie być zwierząt: trzy koty, jeż, wąż zbożowy, ślimaki, karaczany, kruszczyce i papużki faliste są także ważnymi domownikami.

Dziś zdecydowanie więcej kobiet decyduje się na pracę naukową na uczelni mówi Karolina Szulc. Tu, w ,,świńskim” zespole, zajmującym się hodowlą świń złotnickich jesteśmy we 2. W zaprzyjaźnionym zespole zajmującym się hodowlą bydła jest też jedna pani, ale 3 panów! Ustępujący dziekan naszego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach to także kobieta z tytułem profesora! Robimy to, co potrafimy najlepiej i co rzeczywiście kochamy. Ja nigdy swojego wyboru nie żałowałam.

Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Wygraj 10 000 euro!

Celem konkursu jest podniesienie świadomości w zakresie stosowania dobrych praktyk rolniczych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rolnictwa

17 marca 2018

Choroby odkleszczowe. Czy należy się odszkodowanie?

Chorób zawodowych związanych z pracą w gospodarstwie rolnym jest wiele, ale prym wiedzie borelioza - groźna choroba odkleszczowa.

10 marca 2018

Bezpłatne doradztwo dla rolników już wkrótce! Takiej okazji nie możesz przegapić!

28 250 rolników może wziąć udział w trzyletnich bezpłatnych programach doradczych. Już 23 marca br zostaną wyłonieni doradcy biorący

11 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij