Ketoza u krów: kiedy się pojawia i jak ją leczyć?

Download PDF

Ketoza u krów to choroba metaboliczna, na którą cierpią krowy po wycieleniu w okresie wysokiej mleczności, czyli do ok. 2 miesięcy po porodzie. Jest ona dość powszechna, gdyż pojawia się u ponad 20% krów. Główną przyczyną choroby są błędy w żywieniu popełniane w okresie okołoporodowym!

Źle dobrane dawki pokarmowe, pasza zawierająca zbyt dużo białka, a za mało łatwego do strawienia włókna, złej jakości kiszonki, pasze pochodzące z zakwaszonych gleb – te błędy żywieniowe szybko odbijają się na stanie zdrowia krowy w początkowej fazie laktacji. Przemiany wewnętrzne są wtedy dość podobne do tych, które zachodzą w przypadku zwierząt niedożywionych – organizm z braku energii dostarczanej z pożywieniem, zaczyna ją pobierać z tkanki tłuszczowej znajdującej się pod skórą. Spalanie tłuszczu jest wtedy niepełne, a produktami ubocznymi są związki ketonowe, które pojawiają się w moczu, krwi oraz w mleku.

Gdy ketoza u krów jest długotrwała, krowy zaczynają chwiejnie chodzić, często leżą i nie podnoszą się nawet do jedzenia, a także głośno ryczą.

Ketoza u krów: jak ją zdiagnozować?

Aby zdiagnozować ketozę, konieczna jest obserwacja krowy w pierwszym okresie laktacji. Pierwsze objawy, jakie się pojawiają, to spadek apetytu, a co za tym idzie także masy ciała. Krowa zaczyna produkować mniej mleka, pogarsza się też jego jakość – staje się gorzkie w smaku, a po podgrzaniu ulega zwarzeniu. Charakterystyczny jest też zapach oddechu krowy, w którym wyraźnie wyczuwalny jest aceton. Gdy ketoza u krów jest długotrwała, krowy zaczynają chwiejnie chodzić, często leżą i nie podnoszą się nawet do jedzenia, a także głośno ryczą. Nieleczona ketoza może prowadzić do wielu poważniejszych schorzeń.

Ketoza u krów: jak ją leczyć?

Leczenie ketozy polega na podnoszeniu we krwi krowy poziomu glukozy przy jednoczesnym obniżaniu poziomu związków ketonowych. Chorym krowom podaje się glukozę, witaminy, glikokortykoidy, a czasem także leki uspokajające. W przypadku ketozy najważniejsze jest jednak nie tyle leczenie, co jej zapobieganie polegające na prawidłowym, zbilansowanym odżywianiu, uwzględniającym zapotrzebowanie na substancje węglowodanowe.

 

Więcej w artykule: Ketoza: czym się objawia i jak jej zapobiegać?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 23

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Ketoza- zapobieganie i leczenie
pawlak2507
Należy zbadać i to i to
zobacz więcej »
danielhaker
Co będzie bardziej miarodajne, badanie glukozy we krwi czy ciał ketonowych? 
zobacz więcej »
rolstudent
Jak masz dobrego weta to zadzwoń. Musi on sprawdzić poziom cukru w krwi. Robi się to nakuwajac zyle na uchu i bada ta krew glukometrem. Jak masz dobrego weta to zadzwoń. Musi on sp...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o