Ile kosztuje wyprawka dziecka do szkoły?

Download PDF

Końcówka sierpnia to żniwo dla księgarni, ale nie tylko. Wokół początku roku szkolnego kręci się cała maszynka biznesowa. Ile kosztuje wyprawka dziecka do szkoły?

Drogie podręczniki

premie

Podręczniki stanowią poważny wydatek dla wielu polskich rodzin mających dzieci w wieku szkolnym © agrofakt.pl

Sporo kosztują podręczniki. Często nie ma niestety możliwości pozostawienia książek po starszym dziecku, ponieważ od lat programy edukacyjne zmieniają się jak w kalejdoskopie. Oszczędności można szukać w zasadzie jedynie poprzez sprawdzanie cen w wyszukiwarkach cenowych tudzież poprzez zakup podręczników używanych. Ile kosztują nowe podręczniki? Niestety ceny są horrendalne. Musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 30 – 80 zł za jedną książkę. Skąd ta cena? Zazwyczaj składają się na nie takie elementy, jak: honorarium autora, koszt druku i dystrybucji, marża wydawcy oraz księgarni.

Cena dyktowana jest m.in. przez logo producenta, które widnieje na plecaku oraz grafice. To co aktualnie jest w modzie będzie z reguły najdroższe.

Za jakość również płacimy, a podręczniki są zazwyczaj produkowane z droższego papieru. W ten sposób łączna kwota, jaką musimy przeznaczyć na książki dla dziecka rozpoczynającego naukę np. w gimnazjum to nawet około 400 zł. Kwota ta może się jednak znacznie różnić – w zależności od tego, gdzie kupujemy, do której klasy idzie dziecko etc.

Plecaki do 150 zł. Są też kilka razy droższe

Podręczniki to nie wszystko. Trzeba jeszcze je w czymś nosić. Małe i proste plecaki dla młodszych dzieci to wydatek oscylujący w granicach od 30 zł. Zazwyczaj jednak musimy przygotować się na wyciągnięcie z portfela 50 – 150 zł. Możemy także znaleźć plecaki za nawet 500 zł… Oczywiście cena dyktowana jest m.in. przez logo producenta, które widnieje na plecaku oraz grafice. To co aktualnie jest w modzie będzie z reguły najdroższe.

pieniądze z tęki do ręki

Na wyprawkę dziecka do szkoły przeznaczyć musimy przynajmniej 800 zł/dziecko

Do tych rzeczy dochodzą także standardowe akcesoria, które muszą znajdować się na wyposażeniu ucznia: zeszyty, piórnik, długopisy etc. W przypadku młodszych dzieci to także kredki, plasteliny, bloki i wszelakiej maści wycinanki. Kiedy zsumujemy te akcesoria może nam wyjść kwota 150 – 300 zł. Jeśli kupujemy tylko markowe, drogie produkty, to kwota może być – jak w każdym innym przypadku – znacznie wyższa.

Przynajmniej osiem stówek na dziecko

Oprócz tego dochodzą oczywiście inne koszta – choćby strój na zajęcia wychowania fizycznego, pojemniki na drugie śniadania etc. Także w czasie roku szkolnego rodzice mają masę wydatków – rada rodziców, wyjazdy dzieci i wiele innych. Na ten moment – jeśli jeszcze nie kupiliśmy wszelkich koniecznych rzeczy dla dzieci do szkoły – musimy się jednak liczyć z wydaniem kwoty rzędu 800 zł/ dziecko i wyżej.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o