Kredyty klęskowe dla rolników poszkodowanych przez suszę

Ruszają kredyty klęskowe dla gospodarzy, którzy ponieśli straty spowodowane przez suszę. ARiMR spłaca za rolników część odsetek. Sprawdzamy, kto może ubiegać się o taki kredyt i co zrobić, aby go uzyskać.

O kredyt klęskowy ubiegać się mogą zarówno rolnicy indywidualni mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

Kredyt klęskowy może uzyskać każdy, kto jest rolnikiem, posiada gospodarstwo i przedstawi raport ze szkody. Jest to forma kredytu preferencyjnego. Część oprocentowania jest płacone przez ARiMR. Agencja promuje te gospodarstwa które się ubezpieczają od skutków pogodowych – mówi dla portalu agroFakt Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

Warunki uzyskania kredytu

kredyty klęskowe

Kredyty klęskowe to jedna z form pomocy skierowanych do rolników poszkodowanych przez suszę.

Aby uzyskać kredyt klęskowy trzeba posiadać protokół oszacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów. Wniosek o powołanie takich komisji składa do wojewody wójt lub burmistrz.

Rolnik w pierwszej kolejności idzie do gminy, po to żeby uzyskać raport na temat tego, jaka wysokość strat miała miejsce w jego gospodarstwie. To jest podstawa do tego, żeby zgłosić się do banku po kredyt klęskowy – mówi dla portalu agroFakt Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

Jak wypełnić wniosek?

Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku o kredyt. Należy to zrobić na formularzu przygotowanym przez Agencję. Taki dokument znajduje się na stronie ARiMR, można go też otrzymać w banku. Trzeba również przygotować inne wymagane przez bank dokumenty.

Niezależnie od tego jaki kredyt udzielamy, musimy dokonać oceny zdolności kredytowej. Jednak biorąc pod uwagę w jakim stanie jest gospodarstwo po suszy, jesteśmy bardzo wyrozumiali i staramy się, aby liczba wymaganych dokumentów była ograniczona do absolutnego minimum. Rolnik standardowo składa informację o gospodarstwie, informację o rodzaju produkcji – mówi dla portalu agroFakt Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

Po podjęciu decyzji przez bank o udzieleniu takiego kredytu, pozostaje już tylko podpisać umowę (banku z rolnikiem-kredytobiorcą). Jak podaje ARiMR okres kredytowania i okres karencji w spłacie kredytu rolnik ustala z bankiem. Opłaty i prowizje można negocjować indywidualnie z bankiem”.

kredyty klęskowe

Według IUNG PIB w Puławach susza rolnicza występuje obecnie wśród wszystkich monitorowanych upraw w Polsce. Gospodarze donoszą o ogromnych stratach.

Kredyty klęskowe – gdzie można je uzyskać?

Kredyty klęskowe są udzielane przez następujące banki:

  • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
  • Bank Zachodni WBK S.A.
  • Krakowski Bank Spółdzielczy
  • Bank PEKAO S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze
  • SGB-Bank S.A., a także zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze                                                                                                                                  

Porozumienie Rolnicze szczerze o wołowinie [Aktualności]

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z rolnikami z całej Polski zrzeszonymi w Porozumieniu Rolniczym.

14 marca 2019

Ubezpieczenia społeczne rolników – jak jest w innych krajach? [Aktualności]

W Warszawie spotkali się przedstawiciele instytucji należących do Europejskiej Sieci Rolniczych Systemów Zabezpieczenia Społecznych ENASP.

22 marca 2019

Dopłaty bezpośrednie 2019 – ruszył nabór wniosków

Sprawdź, co warto wiedzieć o naborze wniosków o dopłaty!

20 marca 2019