KRUS wypłaca zasiłek opiekuńczy rodzicom

Download PDF

Rodzicom dzieci do 8 lat KRUS wypłaca zasiłek opiekuńczy. Może je otrzymać rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem z powodu zamknięcia przedszkola, czy szkoły. Zasiłek wypłacany jest przez 14 dni, jeśli złożymy odpowiedni formularz wniosku. 

Zasiłek opiekuńczy nie dla wszystkich

W związku z zamknięciem przedszkoli, żłobków, szkół, a także na skutek niemożności sprawowania opieki przez nianię, rodzicom przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego.

Mogą go otrzymać na okres nie dłuższy niż 14 dni z tytułu opieki nad dzieckiem:

 •  w wieku do 8 lat
 • niepełnosprawnym w stopniu znacznym, bądź umiarkowanym do ukończenia 18 roku życia 
 • z orzeczeniem o niepełnosprawności, bądź orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

Zasiłek opiekuńczy stanowi 1/30 kwoty emerytury podstawowej, która od 1 marca br. wynosi 972,40 zł. Aby otrzymać zasiłek należy złożyć wniosek przesyłając go do odpowiedniej placówki KRUS. Wniosek można pobrać tutaj.

KRUS wypłaca zasiłek opiekuńczy pod pewnymi warunkami

Zasiłek opiekuńczy może otrzymać tylko jedno z rodziców, które złoży wniosek o jego wypłatę za dany okres. Rodzic otrzyma świadczenie pieniężne jeśli podlega ubezpieczeniu:

 • wypadkowemu
 • chorobowemu
 • macierzyńskiemu
 • emerytalno-rentownemu

W przypadku dzieci poniżej 8 roku życia, z zasiłku można korzystać do dnia poprzedzającego 8 urodziny dziecka. Jeśli sprawujemy opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym to do wniosku o zasiłek opiekuńczy należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ – Zasiłek opiekuńczy KRUS 2020 – pytania i odpowiedzi

Nie każdy może opiekować się dzieckiem

W informacji załączonej do wniosku o zasiłek opiekuńczy wynika, że opiekę nie może sprawować osoba:

 • całkowicie niezdolna do pracy
 • chora
 • niesprawna fizycznie, bądź psychicznie
 • prowadząca gospodarstwo rolne
 • prowadząca działalność pozarolniczą 

Ponadto, zapewnić opieki dziecku nie może także osoba, która nie jest zobowiązana do sprawowania opieki na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia sprawowania opieki.

KRUS wypłaca zasiłek opiekuńczy, ale stosuje też odmowy

Odmowa świadczenia pieniężnego dla rodziców następuje jeśli:

 • poza osobą ubezpieczoną w gospodarstwie domowym pozostają inni członkowie rodziny, którzy mogą zaopiekować się dzieckiem
 • rodzic przebywa na zasiłku chorobowym w związku z czasową niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, albo jest w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Czytaj również pytania i odpowiedzi zasiłek opiekuńczy KRUS.

Nowy termin – wydłużono zasiłek opiekuńczy KRUS. 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 26

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

46
Dodaj komentarz

avatar
21 Tematy w komentarzach
25 Odpowiedzi na temat
4 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
25 Komentuj autorów
KamilaJadwigaMalwinaWiolettaAgnieszka Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anka
Gość
Anka

Aha czyli jak oboje z mężem jesteśmy płatnikami KRUS i mamy wspólne gospodarstwo to już się nie łapiemy? Niech mi to ktoś wyjaśni.

Maciej
Gość
Maciej

Kto to pisał???? Wygląda na to że zasiłku nie moze dostac osoba ktora prowadzi gospodarstwo rolne chore

Paweł
Gość
Paweł

1/30 czy to oznacza że za 2 tygodnie otrzymam 32,41 zł ????

syl
Gość
syl

A co jesli opłacam krus z ustawy ale pracuję też na umowe zlecenie i mam skladki oplacane tez do zus?? to o zasilek mam starac sie w zus czy krus?

Iwona
Gość
Iwona

witam, jak mogę przesłać dokumenty o zasiłek opiekuńczy do danej placówki terytorialnej nie wychodząc z domu??

Michał
Gość
Michał

Pracuję zawodowo i mam opłacany ZUS, teraz jestem na dwutygodniowej opiece nad dzieckiem. Moja żona prowadzi gospodarstwo rolne. Czy możemy skorzystać z tego zasiłku?
Dziękuję za odpowiedź.

Monika
Gość
Monika

Czy posiadając zniżkę z racji opieki nad dzieckiem do lat 5 wciaż mam prawo do tego zasłku .

romeo
Gość
romeo

witam. to jest troche nie sprawiedliwe bo czym sie róznią dzieci rolników od dzieci którzy płaca ZUS ze w KRUSie jest platne tylko do 8 roku zycia . Przecież jak ktoś ma dwoje lub troje dzieci to przez cały dzień nic nie robi tylko odrabia lekcje.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Dzień dobry. Mam pytanie o okres ubiegania się o zasiłek opiekuńczy. Czy we wniosku wpisujemy ciągłość 1.04 do 14.04 ? Czy wykluczamy okres świąteczny? Co z wydłużeniem przez rzad do 26.04? Bedziemy składac nowy wniosek?

Wioletta
Gość
Wioletta

Witam.Mam pytanie;jeżeli jestem na zwolnieniu lekarskim które kończy mi się 15.04. które już nie będzie już kontynuowane to czy od 16,04 mogę się starać o zasiłek opiekuńczy?Jeżeli tak to kiedy mogę złożyć wniosek?
(Ubezpieczenie KRUS na wniosek)

mario
Gość
mario

Czy mogę złożyć wniosek z datą wsteczną tj.31.03 do 13.04

Dorota
Gość
Dorota

Czyli we wniosku należy wpisać datę 31.03 do 26.04?

Ania
Gość
Ania

Dzień dobry Czy jeśli pobieram zasiłek macierzyński na drugie dziecko, które ma 5 msc to opiekuńczy dostanę na syna prawie 6 lat? Tam jest wyłączenie, że przy zasiłku macierzyńskim nie można ale nie sprecyzowane dokładnie. Zastanawiam się czy próbować to składać w takiej sytuacji. Dziękuję

IWONA
Gość
IWONA

Witam, czy jeżeli wniosek obejmuje okres np od 31.03 do 19.04 to wypłata będzie za cały ten okres czy tylko za 14 dni ?

Barbara
Gość
Barbara

WITAM Mam pytanie Moj maz jest w Zus-ie ja jestem w KRUSIE i chciałabym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Mam dwójkę dzieci 1,5 roczne córkę, która nie chodzi jeszcze do żłobka bądź przedszkola i jest pod moja opieka i 6 letnia córkę która uczęszcza do przedszkola. Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Bardzo proszę o odpowiedz.

Klaudia
Gość
Klaudia

witam czy jak zloze wniosek po 26 kwietnia ale wpisze date np. sprawowania opieki nad dzieckiem od 10 kwietnia do 24 to dostane zasiłek czy omyliłam już i nie przyjmują wogole wnioskow?

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Witam dlaczego w wnisku nie jest umieszczone że kto korzysta z ulgi na dziecko do 5 roku życia to mu się nie należy zasiłek opiekuńczy dużo rodziców nie łapie się na to a płacą oboje rodzice krus to mi tarcza antykryzsowa

Wioletta
Gość
Wioletta

Witam.Czy trzeba składać nowy wniosek do 24 maja czy zostanie automatycznie przedłużony?Wcześniej był złożony do 26 kwietnia..

Malwina
Gość
Malwina

Witam. Jestem po rozwodzie. Prowadzę gospodarstwo rolne płacę Krus i wychowuje 6 letnie dziecko. Czy przysługuje mi zasiłek?

Jadwiga
Gość
Jadwiga

Czy mogę złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy na dziecko z datą wcześniejszą od marca, ponieważ dopiero teraz dowiedziałam się ,że mi przysługiwał?

Kamila
Gość
Kamila

Witam, jestem ubezpieczona w KRUS, czy moje 5_letnie dziecko może skorzystać z zasiłku z tytułu obowiązkowej kwarantanny? Dodam że przedszkole było otwarte,ale ojciec dziecka miał covid i sanepid narzucił przymusową kwarantanne.