Zasiłek opiekuńczy KRUS – pytania i odpowiedzi

Download PDF

Artykuł na temat zasiłku opiekuńczego KRUS spotkał się z dużym odzewem z waszej strony. Ilość komentarzy była spora, dlatego postanowiliśmy zebrać je w całość. Na ich podstawie opracowaliśmy zasiłek opiekuńczy KRUS – pytania i odpowiedzi. 

UWAGA! Zasiłki są już wypłacane!

Zasiłki opiekuńcze wypłacane są na bieżąco, po stwierdzeniu uprawnień, nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. – Taką informację uzyskaliśmy od rzecznika prasowego Pani Teresy O’Neill. Jednakże nim to nastąpi przedstawiamy wam naszą listę pytań i odpowiedzi.

Zasiłek opiekuńczy KRUS – na okres dłuższy niż 14 dni?

Zasiłek przyznaje się na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia br. i Ustawy o COVID-19. Z tego powodu, okres pobierania zasiłku może być dłuższy niż 14 dni, ponieważ ustawa obowiązuje od 31 marca br., a zasiłek można pobierać do 26 kwietnia 2020r. Okres świąteczny i dni wolne od pracy (soboty, niedziele) również wliczają się do okresu pobierania zasiłku.

Żona ubezpieczona w KRUS-ie, a mąż w ZUS-ie – kto skorzysta z zasiłku?

Według informacji uzyskanej przez nas na infolinii KRUS małżonkowie mogą zdecydować z którego zasiłku opiekuńczego chcą skorzystać. Należy jednak pamiętać, że zasiłek opiekuńczy KRUS otrzyma tylko 1 z rodziców. A mianowicie, ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Ponadto, rodzic otrzyma zasiłek jeśli podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu. O zasiłek może ubiegać się także osoba posiadająca ubezpieczenie emerytalno-rentowe i sprawująca opiekę nad dzieckiem.

Czy rolnik prowadzący gospodarstwo może otrzymać zasiłek?

We wniosku o zasiłek opiekuńczy widnieje informacja, że opieki nad dzieckiem nie może sprawować osoba, która prowadzi gospodarstwo rolne. Oznaczałoby to, że rolnicy nie mogą starać się o pomoc finansową z KRUS. Jednakże na podstawie informacji z infolinii chodzi o przypadki sprawowania opieki np. przez dziadków prowadzących gospodarstwo rolne.

Zasiłek opiekuńczy KRUS – o szczegóły zapytaj dzwoniąc na infolinię!

Ostatecznie nie wiemy jak KRUS podejdzie do rozpatrywania wniosków dlatego, proponujemy swoje pytania i wątpliwości kierować dzwoniąc np. na specjalną infolinię pod numerem tel: 22 290 35 06. Więcej informacji można również uzyskać na stronie KRUS.

Czytaj dodatkowo o przedłużeniu zasiłku.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko listopad 2020 – czytaj więcej

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

22
Dodaj komentarz

avatar
12 Tematy w komentarzach
10 Odpowiedzi na temat
3 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
12 Komentuj autorów
AnnaPaulaMARTAMałgorzataGOSIA Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna
Gość
Anna

Witam czy należy mi sie zwrot za poprzednie14dni zasiłku opiekuńczego skoro fo nie pobralam ?dokumenty złożyłam.

Beata
Gość
Beata

Dzień dobry czy jeżeli ja jestem na KRUS a mąż ma działalność gospodarczą to można składać wniosek?
Słyszałam że jeżeli się mieszka z rodzicami to się nie należy

Irena
Gość
Irena

Jeśli macie osobne kuchnie to to już są osobne gospodarstwa domowe.

Aneta
Gość
Aneta

Witam czy jeśli państwo opłaca składki emerytalno rentowe za wychowanie dziecka do 3 lat, to czy z tego względu że mam mniejsze dziecko i się nim opiekuje, to nie mogę otrzymać zasiłku opiekuńczego na starsze dziecko które chodziło do szkoły?

Wiola
Gość
Wiola

Ha jestem w takiej samej sytuacji. To jest chore,bo jak każde dziecko do 8 roku życia się zalicza to każde. Na stronie KRUS chociaż by powinno być coś napisane .Bardzo nie sprawiedliwe to wszystko wyszło.

Irena
Gość
Irena

Też dostałam z tego powodu odmowę. Czyli ten zasiłek w KRUS to jedna wielka sciema. Niby jest tylko mało kto go dostanie. Skoro podane na stronie, że nie przysługuje osobom na chorobowym i macierzyńskim to chyba można było i dopisać ze osobom z dofinansowaniem składki również… Żałosne.

julka
Gość
julka

jezeli dzisiaj maja byc wyplacone pieniadze zazasilek to czy jutro mge odebrac juz na poczcie

Paweł
Gość
Paweł

Witam. Moja żona nigdzie nie pracuje, płaci mniejsze składki jako młody rolnik. Złożyła wniosek o zasiłek w związku z epidemia i zamkniętymi przydszkolami. Mamy 2 dzieci. Odmówiono zasiłku z tego względu, że płaci mniejszy KRUS. Tylko na chwilę obecną wszyscy płacą mniejszy KRUS i nam się nie należy a innym tak. Jaka jest sprawiedliwość? Jak to wytłumaczyć, że jedni z identyczną sytuacją mają przyznaną zapomogę, a my nie-jedyna różnica to to że od ponad roku płacimy mniejszy KRUS, a inni od momentu pandemii

Irena
Gość
Irena

Witam. Mam 2 dzieci : 2 i 4 lata. I mam dofinansowanie z budrzetu państwa do składki KRUS. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na dzieci? Pozdrawiam

GOSIA
Gość
GOSIA

Witam serdecznie,
do którego dnia obowiązuje zasiłek?

Anna
Gość
Anna

Witam mam takie pytanko czy zasiłek został przedłużony do czerwca??

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Dziendobry czy jak złożyłam już o zasilek do dnia 31 maja a przedluzyli termin do 14 czerwca to muszę składać kolejny

Paula
Gość
Paula

Wysłałam opiekuncze do krusu za 25maj do 28czerwca i jeszcze nie dostałam odpowiedzi już minęło 30 dni

Paula
Gość
Paula

Złozyłam wniosek za czerwiec i mineło 30 dni i zadnej odpowiedz nie dostałam z krusu tez

Anna
Gość
Anna

Witam czy w KRUS też należy się zasilek Od1do20wrzesnia??