Zasiłek opiekuńczy KRUS – pytania i odpowiedzi

Artykuł na temat zasiłku opiekuńczego KRUS spotkał się z dużym odzewem z waszej strony. Ilość komentarzy była spora, dlatego postanowiliśmy zebrać je w całość. Na ich podstawie opracowaliśmy zasiłek opiekuńczy KRUS – pytania i odpowiedzi. 

UWAGA! Zasiłki są już wypłacane!

Zasiłki opiekuńcze wypłacane są na bieżąco, po stwierdzeniu uprawnień, nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. – Taką informację uzyskaliśmy od rzecznika prasowego Pani Teresy O’Neill. Jednakże nim to nastąpi przedstawiamy wam naszą listę pytań i odpowiedzi.

Zasiłek opiekuńczy KRUS – na okres dłuższy niż 14 dni?

Zasiłek przyznaje się na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia br. i Ustawy o COVID-19. Z tego powodu, okres pobierania zasiłku może być dłuższy niż 14 dni, ponieważ ustawa obowiązuje od 31 marca br., a zasiłek można pobierać do 26 kwietnia 2020r. Okres świąteczny i dni wolne od pracy (soboty, niedziele) również wliczają się do okresu pobierania zasiłku.

Żona ubezpieczona w KRUS-ie, a mąż w ZUS-ie – kto skorzysta z zasiłku?

Według informacji uzyskanej przez nas na infolinii KRUS małżonkowie mogą zdecydować z którego zasiłku opiekuńczego chcą skorzystać. Należy jednak pamiętać, że zasiłek opiekuńczy KRUS otrzyma tylko 1 z rodziców. A mianowicie, ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Ponadto, rodzic otrzyma zasiłek jeśli podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu. O zasiłek może ubiegać się także osoba posiadająca ubezpieczenie emerytalno-rentowe i sprawująca opiekę nad dzieckiem.

Czy rolnik prowadzący gospodarstwo może otrzymać zasiłek?

We wniosku o zasiłek opiekuńczy widnieje informacja, że opieki nad dzieckiem nie może sprawować osoba, która prowadzi gospodarstwo rolne. Oznaczałoby to, że rolnicy nie mogą starać się o pomoc finansową z KRUS. Jednakże na podstawie informacji z infolinii chodzi o przypadki sprawowania opieki np. przez dziadków prowadzących gospodarstwo rolne.

Zasiłek opiekuńczy KRUS – o szczegóły zapytaj dzwoniąc na infolinię!

Ostatecznie nie wiemy jak KRUS podejdzie do rozpatrywania wniosków dlatego, proponujemy swoje pytania i wątpliwości kierować dzwoniąc np. na specjalną infolinię pod numerem tel: 22 290 35 06. Więcej informacji można również uzyskać na stronie KRUS.

Czytaj dodatkowo o przedłużeniu zasiłku.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko listopad 2020 – czytaj więcej

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Anna pisze:

  Witam czy należy mi sie zwrot za poprzednie14dni zasiłku opiekuńczego skoro fo nie pobralam ?dokumenty złożyłam.

  • mgr inż. Ewelina Marciniak pisze:

   Dzień dobry,
   Zasiłek opiekuńczy przysługuje od 31.03 do 26.04 z przedłużeniem do 3 maja, jeśli w tym czasie sprawowała Pani opiekę nad dzieckiem.

   • Anna pisze:

    A za poprzednie14dni nie bedzie się należało skoro nie pobralam?

    • mgr inż. Ewelina Marciniak pisze:

     Jeśli spełni Pani wszystkie wymagane warunki, to powinna Pani go otrzymać, jednak o szczegóły proszę pytać w odpowiedniej placówce KRUS, bądź dzwoniąc na infolinię.

 2. Beata pisze:

  Dzień dobry czy jeżeli ja jestem na KRUS a mąż ma działalność gospodarczą to można składać wniosek?
  Słyszałam że jeżeli się mieszka z rodzicami to się nie należy

  • mgr inż. Ewelina Marciniak pisze:

   Dzień dobry,
   Zasiłek opiekuńczy nie należy się, jeśli w gospodarstwie domowym znajdują się osoby, które są w stanie zaopiekować się dzieckiem np. dziadkowie. O szczegóły tego warunku proszę pytać w KRUSie, ponieważ każdy przypadek jest przez nich indywidualnie rozpatrywany.

  • Irena pisze:

   Jeśli macie osobne kuchnie to to już są osobne gospodarstwa domowe.

 3. Aneta pisze:

  Witam czy jeśli państwo opłaca składki emerytalno rentowe za wychowanie dziecka do 3 lat, to czy z tego względu że mam mniejsze dziecko i się nim opiekuje, to nie mogę otrzymać zasiłku opiekuńczego na starsze dziecko które chodziło do szkoły?

  • mgr inż. Ewelina Marciniak pisze:

   Dzień dobry,
   Jeśli już korzysta Pani z innego świadczenia, to zasiłek opiekuńczy nie będzie Pani przysługiwać, ponieważ te świadczenia nie mogą się dublować. Jeśli chce Pani uzyskać więcej informacji w tej sprawie, to proszę skontaktować się z odpowiednią placówką KRUS.

   • MARTA pisze:

    Czy jeżeli razem z mężem jesteśmy na krus, ja płacę mniejsza składkę to czy mąż ma szansę otrzymać zasilek?

  • Wiola pisze:

   Ha jestem w takiej samej sytuacji. To jest chore,bo jak każde dziecko do 8 roku życia się zalicza to każde. Na stronie KRUS chociaż by powinno być coś napisane .Bardzo nie sprawiedliwe to wszystko wyszło.

  • Irena pisze:

   Też dostałam z tego powodu odmowę. Czyli ten zasiłek w KRUS to jedna wielka sciema. Niby jest tylko mało kto go dostanie. Skoro podane na stronie, że nie przysługuje osobom na chorobowym i macierzyńskim to chyba można było i dopisać ze osobom z dofinansowaniem składki również… Żałosne.

 4. julka pisze:

  jezeli dzisiaj maja byc wyplacone pieniadze zazasilek to czy jutro mge odebrac juz na poczcie

  • mgr inż. Ewelina Marciniak pisze:

   O szczegóły wypłaty zasiłku proszę pytać w odpowiedniej jednostce KRUS.

 5. Paweł pisze:

  Witam. Moja żona nigdzie nie pracuje, płaci mniejsze składki jako młody rolnik. Złożyła wniosek o zasiłek w związku z epidemia i zamkniętymi przydszkolami. Mamy 2 dzieci. Odmówiono zasiłku z tego względu, że płaci mniejszy KRUS. Tylko na chwilę obecną wszyscy płacą mniejszy KRUS i nam się nie należy a innym tak. Jaka jest sprawiedliwość? Jak to wytłumaczyć, że jedni z identyczną sytuacją mają przyznaną zapomogę, a my nie-jedyna różnica to to że od ponad roku płacimy mniejszy KRUS, a inni od momentu pandemii

 6. Irena pisze:

  Witam. Mam 2 dzieci : 2 i 4 lata. I mam dofinansowanie z budrzetu państwa do składki KRUS. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na dzieci? Pozdrawiam

 7. GOSIA pisze:

  Witam serdecznie,
  do którego dnia obowiązuje zasiłek?

 8. Anna pisze:

  Witam mam takie pytanko czy zasiłek został przedłużony do czerwca??

 9. Małgorzata pisze:

  Dziendobry czy jak złożyłam już o zasilek do dnia 31 maja a przedluzyli termin do 14 czerwca to muszę składać kolejny

 10. Paula pisze:

  Wysłałam opiekuncze do krusu za 25maj do 28czerwca i jeszcze nie dostałam odpowiedzi już minęło 30 dni

 11. Paula pisze:

  Złozyłam wniosek za czerwiec i mineło 30 dni i zadnej odpowiedz nie dostałam z krusu tez

 12. Anna pisze:

  Witam czy w KRUS też należy się zasilek Od1do20wrzesnia??