Kryzys w rolnictwie w 2022 r. trwa. Największy pesymizm od ponad 20 lat

Kryzys w rolnictwie nie odpuszcza, lecz w kolejnym kwartale 2022 r. pogłębia się. To z kolei, odbija się na nastrojach rolników, które według badań są najgorsze od ponad 20 lat. Co więcej, w polskim rolnictwie coraz bardziej postępuje dekoniunktura, którą trudno będzie powstrzymać.
Najnowsze wyniki badań koniunktury w rolnictwie obejmujące II kwartał 2022 r. przeprowadzone przez IRG-SGH w Warszawie nie pozostawiają złudzeń. W 2022 r. mamy kryzys w rolnictwie efektem czego jest spadek wartości wskaźnika koniunktury rolnej IR SGH (IRGAGR). Obniżka jego wartości występuje już po raz trzeci. Przez co można stwierdzić, że mamy do czynienia z kryzysem o skali podobnej do kryzysu z lat 2008/2009.
Spis treści
Kryzys w rolnictwie 2022 – kolejny spadek wartości wskaźnika
To już trzeci raz z rzędu, kiedy wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRGAGR obniżyła się. Taką informację przekazał IRG – SGH w Warszawie w informacji sygnalnej zawierającej wyniki koniunktury w rolnictwie w II kwartale 2022 r.
Co prawda spadek wynosi zaledwie 0,5 pkt., jednak w drugim kwartale zwykle obserwuje się sezonowe ożywienie w rolnictwie, które charakteryzuje się wzrostem wartości wskaźnika koniunktury. Zdaniem ekspertów IRG-SGH spadek wskaźnika to skutek oddziaływania czynników kryzysowych, które dosięgnęły niemal cały sektor rolny.
Aktualna wartość wskaźnika (-23,7 pkt.) jest najniższa od I kwartału 2009 r. Jest także niższa niż rok temu o 17,8 pkt. Ponadto, wskaźnik wykazuje wartość niższą od wieloletniej średniej o 13,9 pkt oraz niższą od przeciętnej w drugim kwartale o 23,3 pkt.
Koniunktura w rolnictwie 2022 – rolnicy coraz bardziej załamani
Obserwowany kryzys w rolnictwie w 2022 r. odbija się również na nastojach rolników. Wartość wskaźnika zaufania, który jest jednym z dwóch składowych ogólnego wskaźnika koniunktury jest niższa niż w I kwartale o 4,7 pkt., a także aż o 34,2 pkt niższa od wartości sprzed 2021 r.
Poziom nastrojów w rolnictwie jest najniższy od IV kwartału 1999 r. Niemal 90% gospodarstw rolnych ocenia swoje perspektywy ekonomiczne negatywnie – podaje IRG-SGH.
Na pogarszające się nastroje wśród rolników wpływają przede wszystkim wyższe koszty produkcji rolnej, jak i utrzymania gospodarstw. Widoczne są także trudności ze zbytem niektórych produktów rolnych po zadowalającej cenie.
Kryzys w rolnictwie 2022 – niższe wydatki i nakłady na inwestycje
Obserwowany kryzys w rolnictwie w 2022 r. spowodował ponowną obniżkę wydatków na zakup obrotowych środków produkcji takich jak: pasze, nawozy i środki ochrony roślin. Zmalały również nakłady na inwestycje w rozbudowę majątku produkcyjnego, które osiągnęły wynik najniższy lub bliski najniższym poziomom w historii badania.
Mniejsze wydatki i wstrzymane inwestycje to skutek rosnących stóp procentowych. W ostatnim czasie widoczna jest także rekordowo niska skłonność do zaciągania kredytów na finansowanie produkcji.
Choć rolnicy spodziewają się wzrostu dochodów w kolejnym kwartale, ich oceny rozwoju sytuacji w najbliższej przyszłości są ponure – podsumowuje IRG-SGH.
Czytaj również: Osadkowski Zielone Pola – nowe odmiany i technologie ochrony
Źródło: IRG-SGH w Warszawie
