Sytuacja w rolnictwie 2022 – najgorszy wynik koniunktury w historii

Sytuacja w polskim rolnictwie na przestrzeni całego 2022 r. nie była najlepsza. Ale w ostatnim IV kwartale br. zdecydowanie pogorszyła się. Widać to również w wynikach badania koniunktury w rolnictwie opublikowanych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Najnowsze wyniki badania koniunktury w rolnictwie nie pozostawiają złudzeń. Sytuacja w polskim rolnictwie 2022 r. dawno nie była tak zła. Co prawda, pogorszenie koniunktury w rolnictwie w IV kwartale roku to zjawisko dość typowe wynikające z rytmu sezonowych wahań produkcji rolnej. Jednak w IV kwartale 2022 r. odnotowany spadek pogłębia dekoniunkturę w rolnictwie trwającą już niemal od półtora roku.

Reklama

Zła sytuacja w rolnictwie w 2022 r. pogarsza się

Rok 2022 r. nie był łatwy dla rolników przez rosnące koszty produkcji, czy też przez niskie ceny m.in. zbóż, rzepaku oraz kukurydzy. Zła sytuacja w rolnictwie jeszcze bardziej pogłębia się w IV kwartale 2022 r. Co można stwierdzić na podstawie obniżonego (o 3,9 pkt do wysokości – 20,8 pkt) wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR). W porównaniu z III kwartałem 2022 r.

Wartość wskaźnika IRGAGR jest niższa niż przed rokiem o 9,1 pkt, a od wieloletniej średniej dla czwartych kwartałów o 13,3 pkt – podał IRG-SGH w Warszawie.

Ponadto, jak wyjaśnił IRG-SGH w Warszawie spadek wartości IRGAGR wynikał przede wszystkim z fatalnych prognoz dochodów gospodarstw rolnych. Co z kolei, przekłada się na złe nastroje rolników. Na tym jednak złe informacje dotyczące koniunktury w rolnictwie nie kończą się.

informacji sygnalnej dotyczącej koniunktury w rolnictwie opracowanej przez IRG-SGH w Warszawie podano, że osiągnięty wynik jest najgorszym w historii badania:

Zaledwie co dziesiąte gospodarstwo rolne optymistycznie ocenia swoją sytuację ekonomiczną w nieodległej przyszłości. To najgorszy wynik w historii badania koniunktury rolnej przez IRG SGH.

Jaka jest sytuacja polskich rolników?

Zła sytuacja w polskim rolnictwie 2022 widoczna jest również w przypadku zakupów obrotowych środków produkcji, szczególnie nawozów i środków ochrony roślin które osiągnęły poziom najniższy od 20 lat. Ponadto, obserwowany jest spadek inwestycji w maszyny i urządzenia rolnicze do poziomu najniższego od 20 lat. Na bardzo niskim poziomie utrzymuje się również skłonność rolników do zaciągania kredytów na finansowanie produkcji rolnej.

Sytuacja w rolnictwie 2022 poprawi się w 2023 r.?

Sytuacja w rolnictwie 2022 jest zła i nic nie wskazuje na to, że poprawi się w kolejnym kwartale 2023 r. Rolnicy prognozują, że w pierwszym kwartale 2023 r. nastąpi spadek przychodów z produkcji, oszczędności, a także wzrost zadłużenia. Z tego względu wartość salda prognostycznego dotyczącego oszczędności będzie najniższa od 1999 r.

Oceniając ogólnie obecną sytuację w polskim rolnictwie na podstawie wyników badania koniunktury, przeprowadzonego w październiku i listopadzie, należy określić ją jako złą, niewiele lepszą niż w kryzysowych latach 2008-2009. Kolejny kwartał najprawdopodobniej nie przyniesie poprawy – podsumował IRG-SGH.

Czytaj również: Obrót nieruchomościami rolnymi – jakie ceny i sprzedaż?

Źródło: IRG-SGH w Warszawie

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. rolnik indywidualny pisze:

    Zła sytuacja w rolnictwie, brak zaiteresowania inwestycyjnego, w nawozy, maszyny itd. Jak może być dobra skoro koszty produkcyjne w rolnictwie rosną a ceny zbytu nie idą za kosztami. Dodatkowo, dużo mówi się o ochronie gruntów rolnych A stosunkowo dobre przeznacza się pod zabudowę nierolniczą (budynki gospodarcze) zw. z rolnictwem lecz pod działki na sprzedaż. Przykład w gminie Gomunice; media ekspert w Radomsku (właściciel) kupił ponad 1 h gruntu, stosunkowo dobrej klasy, jak na terenie gminy, podzielił na działki budowlane, wystawił tablicę o sprzedaży działek (ok. 15ar) pod zabudowę. Dod. Scaleń gruntów nie dokonuje się, słabych gruntów nie przeznacza się pod m. inn. pod zabudowę, zalesienia bo (?) ……..