Kryzys w rolnictwie z powodu koronawirusa – producenci apelują do premiera
Kryzys w rolnictwie z powodu koronawirusa widać już gołym okiem. Problemy poszczególnych branż rolniczych w ostatnim czasie bardzo się nasiliły. W związku z tym, producenci piszą petycję do premiera, przedstawiając bieżące problemy polskiego rolnictwa.
Spis treści
Kryzys w rolnictwie z powodu koronawirusa – wzrost cen zbóż i śruty rzepakowej
Producenci zbóż, rzepaku i roślin strączkowych zgodnie uważają, że koronawirus doprowadził do wzrostu kosztów w produkcji rolniczej. Powodem tego są m.in. podwyżki cen za śrutę rzepakową i sojową. Kryzys w rolnictwie z powodu koronawirusa dotknął także rynek zbóż, gdzie na skutek wzrostu cen nastąpiło pobudzenie eksportu. Co w efekcie doprowadza do zmniejszenia zapasów tego surowca przeznaczonego dla młynów. W dalszym okresie czasu może to przyczynić się do problemów z dostawami i rozładunkiem zbóż.
Problem z dostawami na rynku mleka
Kryzys w rolnictwie z powodu koronawirusa dotknął także rynek mleka. Najważniejszym postulatem branży mleczarskiej jest zapewnienie ciągłych dostaw produktów mleczarskich dla konsumentów. Pomóc może w tym uruchomienie skupu interwencyjnego umożliwiającego zdjęcie okresowych nadwyżek produkcji, lub wsparcie podmiotów skupowych mających problem ze zbytem swoich produktów.
Kryzys w rolnictwie z powodu koronawirusa – trudności na rynku wołowiny
Problemem dla producentów wołowiny jest zamknięcie rynku HORECA, które doprowadzi do dalszych spadków cen i problemów ze sprzedażą żywca wołowego. W tej sytuacji należy stworzyć możliwość magazynowania mięsa wołowego w postaci rezerw. Producenci proponują ponadto, wprowadzenie mechanizmu interwencyjnego zakupu wołowiny połączonego z wprowadzeniem dopłat do prywatnego przechowywania mięsa. Dodatkowo, uważają, że należy zrezygnować z importu wołowiny z krajów MERCOSURE do czasu ustąpienia kryzysu.
Przerwane łańcuchy dostaw na rynku mięsa wieprzowego
Podobna interwencja jak w przypadku wołowiny może okazać się skuteczna dla producentów wieprzowiny, którzy skarżą się na zakłócenia spowodowane przerwami w łańcuchach dostaw. W takiej sytuacji wymagane jest dalsze monitorowanie cen, aby zapobiec kolejnym zawirowaniom na rynku mięsa wieprzowego.
Pełną petycję producentów poszczególnych branży rolniczych można znaleźć tutaj.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!