Kto lubi ciąć kukurydzę w mroźne dni?

Okazuje się, że wielu rolników pozwala kukurydzy na ziarno doczekać pierwszych mrozów. Czy warto czekać na mroźne dni?

W wielu regionach Polski zbliża się końcowy termin, do kiedy można zbierać kukurydzę na ziarno. Np w woj. małopolskim jest to 15 listopada, a w zachodniopomorskim – 10 listopada. Termin wyznaczany jest przez lokalny sejmik wojewódzki czyli samorządową radę województwa.

Po tym terminie jest jeszcze 14 dni na dokończenie zbioru – mówi Stanisław Zarzycki, główny specjalista ds. zbóż Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Wiele lat temu, gdy kukurydza na ziarno zaczęła być w Polsce popularna, wielu rolników ścinało ją dopiero po przymrozkach. Wielu do dziś lubi to robić.

– Woda zamieni się w lód, więc podczas młócenia ziarno będzie bardziej suche, bo nie dostanie się do niego woda z łodyg i liści
Stanisław Zarzycki, ZODR w Barzkowicach

I nie chodzi tylko o to, że gdy jesień jest deszczowa, to czasem trudno kombajnem wjechać w pole. Cięcie kukurydzy na ziarno w mroźną pogodę może spowodować, że będzie ona bardziej sucha.

– Woda zamieni się w lód, więc podczas młócenia ziarno będzie bardziej suche, bo nie dostanie się do niego woda z łodyg i liści – dodaje specjalista z Barzkowic. – Dlatego wielu rolników lubi ścinać kukurydzę w mroźne dni i czeka ze żniwami na przymrozki, zwłaszcza, jeśli jesień była deszczowa.

Mimo wszystko pora myśleć o tym, by kończyć takie prace polowe.

Dłużej już czekać nie należy – mówi Łukasz Kowalski, specjalista ds. produkcji roślinnej z Wągrowca z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Kukurydza już zwiesiła kolby i oddaje wodę, a nie pobiera, więc nie ma co czekać.

A jednak są tacy rolnicy, którzy lubią ciąć kukurydzę w mroźne dni, nawet wtedy, gdy jest lekko przyprószona śniegiem.

Praca idzie łatwiej, ziarno jest suche, dobrze się młóci – mówi Tadeusz Szymczak, rolnik z powiatu płockiego. Lepiej młócić na mrozie niż w deszczu i błocie!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

DOPŁACAMY 80 ZŁ netto*Kup teraz Maksymalna wydajność z uprawy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *