Kubota M5 i Kubota MGX na stu hektarach. Jaka jest opinia rolnika?
W jednym z gospodarstw w województwie warmińsko-mazurskim spotkaliśmy przy pracy ciągniki Kubota M115GX IV, a także Kubota M5. Jaka jest opinia rolnika o ciągniku Kubota?
W miejscowości Dąbrowa Wysoka, w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowane jest gospodarstwo Daniela Mielczarskiego. Rolnik prowadzi 100-hektarowe gospodarstwo o profilu mieszanym, roślinno-mlecznym. Hoduje 45 krów mlecznych. Przy pozyskiwaniu paszy dla zwierząt pracują dwa ciągniki, Kubota M115GX IV, a także Kubota M5111.
Spis treści
Wydajne ciągniki Kubota M5 i Kubota MGX
Pierwszy ciągnik Kubota trafił do gospodarstwa Mielczarskiego w 2015 r. Była to Kubota M5111. Rolnik był bardzo zadowolony, a więc… Sześć lat później model M5111 wsparł 123-konny ciągnik Kubota M115GX IV. Teraz obie maszyny dzielą się zadaniami. Mniejsza Kubota serii M5 pracuje głównie z ładowaczem czołowym, przede wszystkim w obejściu. Poza tym wykonuje lżejsze prace z maszynami zielonkowymi. Natomiast większy ciągnik, Kubota MGX pracuje przeważnie przy ciężkich pracach polowych: z pługiem, broną, siewnikiem i opryskiwaczem.
Jestem zadowolony z tych maszyn, polecam innym. Kubota serii M5 przepracowała już 3500 godzin. Natomiast większy ciągnik ma na liczniku ponad 1000 godzin. Mam jeszcze Ursusa C385, ale to zupełnie inny świat. Trzeba się w nim pomęczyć fizycznie, a potem jeszcze przez cały dzień dudni w głowie — śmiej się Daniel Mielczarski.
W planach jest jednak kolejna pomarańczowa maszyna. Do ciągników Kubota M5 i MGX dołączy większy partner. Gospodarz myśli o zakupie ciągnika Kubota serii M7 w wersji o mocy 170 KM. Decyzję uzależnia jednak od kondycji finansowej gospodarstwa.
Wszyscy zainteresowani marką Kubota powinni pamiętać, że więcej filmów na temat japońskich ciągników można znaleźć na kanale Kuboty na YouTube.
Niezawodny ciągnik Kubota
Ciągniki Kubota od lat pracują bezawaryjnie. Zarówno Kubota M5 jak i MGX. Właściciel maszyn wie oczywiście, jak ważna jest obsługa w autoryzowanym serwisie i oryginalne części oraz materiały eksploatacyjne. Używanie zamienników to bowiem oszczędności iluzoryczne. Na krótką metę można nieco zaoszczędzić. Później jednak poważniejsza awaria może narazić na znaczne koszty.
No na razie z eksploatacją odpukać, wszystko w porządku. Przeglądy na bieżąco, oleje, smary. Wiadomo, trzeba oryginalne oleje. Nie wolno oszczędzać na tym — z przekonaniem mówi rolnik.
Troskę o ciągniki Kubota M5 i MGX widać na pierwszy „rzut oka”. Maszyny są w bardzo dobrym stanie i służą bezawaryjnie cały czas. Jeszcze nigdy nie zawiodły.
Czytaj i oglądaj także: Kubota serii M4002. Opinia rolnika
Kubota M115GX IV — dane techniczne
Czterocylindrowy silnik o pojemności 6,1 l. Moc 123,5 KM i 503 Nm przy 1500 obr./min. Silnik w standardzie ma pamięć obrotów, ogranicznik obrotów, a także tryb utrzymywania stałych obrotów Work Cruise.
Zautomatyzowana ośmiobiegowa przekładnia PowerShift z trzema zakresami pracy i funkcją zmiany biegów pod obciążeniem. Elektro-hydrauliczne dołączany napęd 4×4. Instalacja hydrauliczna o wydajności 125 l/min. Tylny TUZ o udźwigu 6100 kg.
Kubota M5 — dane techniczne
Czterocylindrowy silnik o pojemności 3,8 l. Moc 115 KM. Skrzynia biegów 36/36 z półbiegami załączanymi pod obciążeniem, rewers elektro-hydrauliczny, napęd 4×4 załączany elektro-hydraulicznie. Hydraulika o wydajności 63 l/min. Zaś tylny TUZ ma udźwig do 4100 kg.