Lipcowa prognoza USDA obniżyła światową produkcję pszenicy o ponad 9 mln ton. I tym samym spowodowała podwyżki cen na giełdach w Chicago i Paryżu. Na jakim poziomie plasują się obecnie notowania tego ziarna?
Lipcowa prognoza obniżyła światową produkcję pszenicy o ponad 9 mln ton, w porównaniu z szacunkami z czerwca. Te dane wpłynęły na wzrost notowań pszenicy o blisko 5 proc. na giełdzie w Chicago. Na giełdzie w Paryżu – o prawie 2 proc. Jednak zdaniem Andrzeja Bąka, eksperta e-WGT, należy ostudzić nieco optymizm rolników. Mimo ostatnich cięć zapowiadane zbiory pszenicy (771,5 mln ton) mocno przewyższą konsumpcję (760,2 mln ton) A to spowoduje dalszy wzrost światowych zapasów.
– Comiesięczne prognozy USDA przyniosły sporo negatywnych zmian w światowym bilansie pszenicy. Jeszcze miesiąc temu zapowiadane były rekordowe zbiory, po łagodnej zimie na półkuli północnej. Czerwcowe upały i susze dotknęły Europę oraz Rosję i przełożą się na mniejsze plonowanie – informuje Andrzej Bąk.
Lipcowa prognoza USDA – co z kukurydzą?
Zdaniem Andrzeja Bąka, prognozy amerykańskich bilansów kukurydzy i soi na nowy sezon nie budzą zbyt dużego zaufania.
– Opierają się na podważanych przez wielu analityków szacunkach areału z 28-czerwca (opartych na opiniach farmerów z pierwszej połowy czerwca). Dokładne szacunki areału znane będą dopiero 12 sierpnia. Wtedy możliwe będzie bardziej wiarygodne szacowanie zbiorów – czytamy na stronie Internetowej Giełdy e-WGT.
Amerykanie w kwartalnym raporcie prognozują duży wzrost zasiewów upraw kukurydzy, przy spadku soi w USA. Te szacunki przełożyły się na znaczne podwyższenie zbiorów amerykańskiej kukurydzy i obniżce prognoz dla soi.
Globalny bilans
Zdaniem analityków USDA, globalne spożycie soi przewyższy światową produkcję. Duże zapasy w skali roku będą niższe. Tymczasem produkcja kukurydzy od kilku sezonów nie nadąża za spożyciem. Globalny bilans kukurydzy prezentuje się znacznie lepiej w porównaniu z szacunkami z czerwca. Ale i tak prognozowane jest zdecydowane ograniczenie zapasów w porównaniu z sezonem 2018/19.
Źrodło: e-WGT
Dodaj komentarz