Liście buraka to doskonały nawóz
Liście buraczane jako nawóz mogą zastąpić obornik, kompost, międzyplony i słomę. Ich wartość nawozowa ma duże znaczenie i obniża koszty produkcji.
Stosując liście buraka cukrowego, udało mi się zredukować zużycie nawozów sztucznych o prawie 15%. Jak to sprawdziłem? Wykonałem próby glebowe, które czarno na białym pokazały efekt.
Wykorzystaniu liści buraku cukrowego jako nawozu sprzyja fakt, że ich użycie w celach paszowych zostało mocno ograniczone. Udowodniono bowiem, że spożywanie takich liści przez zwierzęta wpływa niekorzystnie na ich zdrowie i pogarsza parametry jakościowe mleka. W przyrodzie nic jednak nie może się zmarnować.
Bez szczególnych nakładów
Wielorzędowe kombajny buraczane umożliwiają rozdrobnienie i równomierne rozrzucenie liści buraka cukrowego na powierzchni pola bez dodatkowych nakładów. Liście buraczane jako nawóz stosowane są przez wielu rolników jako znakomity kompost organiczny.
Liście buraka jak booster
Wprowadzenie liści buraka do gleby zapobiega utracie znacznych ilości składników pokarmowych w nich zawartych, dzięki czemu powracają one do gleby i mogą być dostępne dla roślin następczych. W pierwszym roku po zagospodarowaniu liści (40 t/ha) dla rośliny następczej dostępne jest ok. 75 kg N, a w dalszych latach rośliny mogą wykorzystać kolejne 35 kg azotu. W suchej masie liści znajduje się także znaczna zawartość potasu. Aż 145 kg K2O mogą pobrać rośliny w pierwszym roku i 70 kg w latach następnych. Dodatkowo liście buraka cukrowego to naturalny wzmacniacz. Zawierają szereg makro- i mikroelementów niezbędnych do życia roślin. Pod względem nawozowym często przewyższają obornik – jest w nich średnio o 13% więcej potasu i 46% magnezu niż w odchodach zwierząt.
Liście buraczane jako nawóz
Użytkownicy największego w Polsce forum dla rolników AgroFoto.pl prowadzą zagorzałą dyskusję na forum portalu. Zdania na temat liści burak cukrowego są podzielone.
Liście buraka są koncentratem składników pokarmowych, które burak pobrał z gleby. Zatem z powodzeniem można je wykorzystać jako wartościową substancję nawozową.
Lepsza struktura gleby
Nawożenie liśćmi, umożliwiając powrót składników pokarmowych do gleby, wpływa także na zwiększenie ilości próchnicy w glebie, która jest podstawowym wskaźnikiem oceny jakości gleb. Liście przyczyniają się również do poprawy właściwości fizycznych gleby, polepszają strukturę roli, zmniejszają jej zwięzłość i gęstość. Prawidłowe zagospodarowanie zielonej masy sprzyja także magazynowaniu wody glebowej i tzw. biologii gleby.
Niestety jeśli gleba jest ciężka, a liście zostaną głęboko przyorane, może dojść do niebezpiecznego zakwaszenia gleby. Oczywiście są sposoby zapobiegania temu niekorzystnemu zjawisku, ale o tym w odrębnym artykule.