Mączniak w zbożach już jest! Zwalcz go zawczasu!

Download PDF

Mączniak w zbożach ozimych i jarych jest dużym problemem na każdym etapie wegetacji zbóż. Niebawem zabieg T2, dlatego warto wybrać produkt, który skutecznie rozprawi się z tą chorobą! 

Mączniak prawdziwy zbóż i traw może doprowadzić do start w plonie sięgających nawet 30 %. Szkodliwość tej choroby polega na tym, że jej sprawca powoduje szybsze zasychanie liści oraz innych porażonych organów, co w konsekwencji przyczynia się do wcześniejszego zamierania roślin, a tym samym wspomnianych wcześniej start w plonie.

Szkodliwość mączniaka prawdziwego

mączniak w zbożach

Mączniak w zbożach może występować na wszystkich częściach zielonych rośliny

fot. Małgorzata Srebro

Objawami mączniaka prawdziwego jest biały, mączysty nalot na liściach oraz źdźbłach. Porażone części roślin szybciej zamierają, plon jest niższy, a ziarno mniejsze oraz gorszej jakości. Rozwojowy infekcji sprzyja ciepła i sucha pogoda. Dodatkowo mączniak prawdziwy do kiełkowania zarodników nie wymaga obecności wody – jest to cecha wyróżniająca tą grupę grzybów. Infekcja kolejnych roślin przebiega szybciej, gdy w łanie podniesie się wilgotność. Mączniakowi prawdziwemu lepiej zapobiegać niż działać po wystąpieniu choroby. Jeśli jednak dojdzie do infekcji należy działać szybko, aby zwalczyć chorobę  na jak najwcześniejszym etapie rozwoju.

Mączniak w zbożach – zwalczanie 

Cyflufenamid jest jedną z najskuteczniejszych substancji czynnych zarejestrowanych do walki z mączniakiem prawdziwym zbóż i traw

W sytuacji gdy na plantacji pojawił się mączniak prawdziwy zbóż i traw, warto zastosować produkt, który zadziała interwencyjnie oraz zahamuje dalszą infekcję. Substancją czynną, która daje świetne rezultaty w walce z tą chorobą jest cyflufenamid działający zarówno profilaktycznie, jak i interwencyjnie. Kendo 50 EW można stosować w pszenicy jarej i ozimej, pszenżycie, jęczmieniu jarym i ozimym. Warto zaznaczyć, że cyflufenamid jest związkiem, który otrzymał od brytyjskiego AHDB (dawniej HGCA) najwyższą ocenę, jeżeli chodzi o zwalczanie mączniaka prawdziwego.

Dużą jego zaletą jest termin stosowania od fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30-59). Zalecaną dawką jest 0,2 -0,3 l/ha. Ponad to zastosowanie Kendo 50 EW dodatkowo ograniczy występowanie innych chorób – brunatnej plamistości liści, rdzy, septorioz liści i plew, fuzariozy kłosów, plamistości siatkowej liści jęczmienia i rynchosporiozy zbóż.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Sonda: Czy masz problem z mączniakiem?

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o