Mandat za żniwa. Jak bronić się przed sąsiedzkimi skargami?
fot. pixabay.com

Mandat za żniwa po godzinie 22. Praca rolników coraz częściej przeszkadza innym mieszkańcom wsi. Sąsiedzkie skargi rodzą tak wiele absurdów, że Dolnośląska Izba Rolnicza rozpoczęła specjalną kampanię obrony gospodarzy.

Nowo osiadłym mieszkańcom wsi przeszkadza muczenie krów, kurz na drodze, a w maju nawet duszący zapach kwitnącego rzepaku. Liczba skarg drastycznie rośnie w okolicach żniw. Zamiast pracować, rolnicy muszą walczyć z sąsiadami i absurdalnie interpretowanymi przepisami prawnymi. Tego typu sprawy kończą się nie tylko pouczeniami. Mandat za żniwa, postępowanie sądowe, co jeszcze grozi rolnikom pracującym po godzinie 22.

Mandat za żniwa

mandat za żniwa

fot. agrofoto_Zetix

Oławski rolnik, ratujący plony przed deszczem, nie przyjął mandatu za pracę po 22:00.

W Internecie zrobiło się głośno o rolniku z Oławy (woj. dolnośląskie), który otrzymał mandat w wysokości 500 zł za zakłócanie ciszy nocnej. Policję wezwali mieszkańcy bloków sąsiadujących z jego 95-hektarowym polem. 44-latek kosił bowiem zboże po godzinie 22:00, by uratować plony przed deszczem.

Rolnik mandatu nie przyjął, twierdząc, że w razie sprawy sądowej oświadczy, że praca rolnika nie jest chuligańskim wybrykiem. Nawiązał tym samym do art. 51 §1 Kodeksu wykroczeń, który nagminnie wykorzystywany jest przeciwko gospodarzom: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny (…) podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Dolnośląska Izba Rolnicza podpowiada, jak się bronić przed niedorzecznymi zarzutami.

Rolnictwo to nie chuligaństwo

DIR podkreśla, że działalność rolnicza nie stoi w sprzeczności z powszechnie akceptowanymi normami zachowania

Dolnośląska Izba Rolnicza przychodzi z odsieczą gospodarzom, których policja ucisza lub karze za normalną pracę. Póki co brakuje bowiem jednoznacznych przepisów, które chroniłyby rolniczą przestrzeń produkcyjną.

Zdecydowanie trzeba bronić się argumentem, że „wybrykiem” nie może być czyn, który nie tylko nie koliduje w rażący sposób z obowiązującymi w określonym kontekście sytuacyjnym normami zachowania się, ale wręcz wzbudza – w odbiorze powszechnym – oceny akceptacji, aprobaty, podziwu lub uznania. Tym właśnie jest działalność rolnicza – mówi adwokat Łukasz Opaliński z Biura DIR we Wrocławiu.

Źródło wypowiedzi: Strona internetowa DIR

STOP – wieś, teren pracy rolnika

Kampania STOP wieś, teren pracy rolnika mandat za żniwa

fot. Dolnośląska Izba Rolnicza

DIR sprzeciwia się bezzasadnemu karaniu rolników, wykonujących swą ciężką pracę.

Potrzeba nie tylko stworzenia regulacji prawnych, określających wieś terenem produkcji rolniczej, ale również edukacji nowo osiadłych mieszkańców. Przeprowadzka wymaga bowiem dostosowania się do panujących warunków. W mieście niedogodnościami będą spaliny i trąbienie samochodów, a na wsi – nieprzyjemne zapachy z obory i hałas w momencie wzmożonych prac. „Etat” rolnika nie obejmuje bowiem stałych godzin. Na polu pracuje się, gdy pozwala na to pogoda, a zwierzęta gospodarskie potrzebują opieki również w niedziele i święta.

Kampania społeczna pod hasłem „STOP – wieś, teren pracy rolnika” edukuje i skłania do empatii. Dolnośląska Izba Rolnicza namawia do pozwolenia gospodarzom na spokojną pracę, zgodnie z rytmem wyznaczonym przez naturę.

Na naszych oczach przekraczane są bowiem granice absurdu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której działalność rolnicza zostanie sprowadzona do podziemia, że rolnicy będą musieli się ukrywać. Bo gdzie indziej, aniżeli na wsi mają oni prowadzić swoją działalność? – dodaje Łukasz Opaliński (DIR).

Źródło wypowiedzi: Strona internetowa DIR

Więcej o problemie skarg na rolników dowiesz się z artykułów:

Zakłócanie ciszy nocnej na wsi

Skargi na rolników coraz bardziej utrudniają im prace!

Skargi na rolników to duży problem! Co na to resort rolnictwa?

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

„Na Zielone Świątki umajone wszystkie kątki” – skąd ta tradycja?

Dziś w naszych domach i gospodarstwach nie może zabraknąć brzozowych gałązek!

9 czerwca 2019

Co grozi za wypalanie traw?

Czy wiesz, jakie kary grożą za wypalanie traw? Utrata dopłat bezpośrednich nie jest wcale najbardziej dotkliwą z nich!

25 kwietnia 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. dojenie krowy

W aktualnym wydaniu mówimy m.in. o losie ciężarnej krowy z Bułgarii, podziemnym zbiorniku na deszczówkę i nowych przepisach unijnych.