Skargi na rolników to duży problem! Co na to resort rolnictwa?

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do resortu rolnictwa o wprowadzenie jednolitych i jednoznacznych przepisów chroniących obszary produkcji rolnej. Wszystko przez problemy, z jakimi na co dzień muszą zmagać się gospodarze. Mandaty, skargi, donosy – to znacznie utrudnia rolnikom pracę! Co zamierza zrobić z tym ministerstwo?

Praca na wsi uzależniona jest od prowadzonej przez rolnika działalności, warunków atmosferycznych i pogody. Nie da się określić dokładnych ram czasu pracy gospodarzy. Farmerzy, jako osoby samozatrudniające się w swoich gospodarstwach nie podlegają bezpośrednio przepisom prawa pracy. Dlatego, aby chronić rolników tworzone są uregulowania prawne, odnoszące się do rolnictwa.

Sypią się skargi na rolników

skargi na rolników

fot. agrofoto_Zetix

Rolnicy muszą nieraz pracować do późnej nocy. Źródło: AgroFoto.pl, Zetix

Jak już wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu, praca rolnika do łatwych nie należy. Dużym problemem okazały się ostatnio skargi napływowych mieszkańców wsi na gospodarzy. Za to, że obornik śmierdzi, kombajn hałasuje późnym wieczorem a pies za głośno szczeka! Doszło już nawet do tego, że rolnicy nie mogą w spokoju przeprowadzić żniw lub też rozrzucić obornika na polu.

Przeczytaj więcej o tym, z jak skargi na rolników utrudniają im prace!

Przepisy chroniące obszary produkcji rolnej

Skala problemu okazała się na tyle duża, że Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do ministra rolnictwa o wprowadzenie jednolitych przepisów chroniących obszary produkcji rolnej. My również zwróciliśmy się do z resortu z pytaniem, czy podejmie w tym kierunku prace legislacyjne.

Zasady pracy w gospodarstwie rolnym są uregulowane, a ich stosowanie zależy od samych rolników i władz lokalnych. Nie wydaje się możliwe wprowadzenie jednolitych i jednoznacznych przepisów chroniących obszary produkcji rolnej. Można jedynie dalej prowadzić działania prewencyjne i skierować je do wszystkich mieszkańców wsi, nie tylko rolników – odpowiada portalowi agrofakt Renata Kania z biura prasowego resortu rolnictwa.

Przeczytaj więcej o problemach z jakimi borykają się gospodarze

Skąd te konflikty?

Resort rolnictwa wskazuje, że kwestie dotyczące konfliktów społecznych na obszarach wiejskich mogą też wynikać m.in. z błędnego planowania przestrzennego. 

skargi na rolników

Obornik śmierdzi, psy za głośno szczekają, a traktory hałasują nawet późnym wieczorem! Gospodarze skarżą się, że skargi na rolników sypią się jak z rękawa!

– W trakcie prac prowadzonych przez ministerstwo inwestycji i rozwoju, których celem będzie kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z planowaniem przestrzennym i procesem inwestycyjnym, minister rolnictwa dołoży wszelkich starań aby regulacje te uwzględniały specyfikę obszarów wiejskich wynikającą z konieczności pogodzenia w procesie ich rozwoju interesów producentów rolnych z pozostałymi grup społecznymi zamieszkującymi te tereny – podkreśla Renata Kania z biura prasowego resortu rolnictwa.

Obszary wiejskie to miejsce pracy rolników!

Resort rolnictwa jednoznacznie stwierdza, że rozwiązanie proponowane przez KRIR nie ma szansy wejść w życie. Jednak wskazuje, że obszary wiejskie powinny być traktowane przede wszystkim jako miejsce pracy i życia producentów rolnych, których praca daje wymierne korzyści naszemu społeczeństwu.

Osoby niezwiązane z rolnictwem i osiedlające się na terenach wiejskich powinny być świadome specyfiki tych obszarów, tj. występowania uciążliwości zapachowych związanych z produkcją zwierzęcą, hałasu wynikającego z pracy maszyn i budowli rolniczych. Rozwój funkcji nierolniczych na terenach rolnych nie może stanowić bariery dla funkcjonujących tam gospodarstw rolnych – uważa Renata Kania z biura prasowego resortu rolnictwa.

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

„Na Zielone Świątki umajone wszystkie kątki” – skąd ta tradycja?

Dziś w naszych domach i gospodarstwach nie może zabraknąć brzozowych gałązek!

9 czerwca 2019

Święty z pługiem – dziś św. Izydora Oracza, patrona rolników

15 maja to wyjątkowy dzień dla rolników i rolniczek – można liczyć na wsparcie kogoś niecodziennego.

15 maja 2019

Nowy minister rolnictwa mianowany przez prezydenta

Jan Krzysztof Ardanowski odebrał nominację na ministra rolnictwa i rozwoju wsi z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy

17 czerwca 2019