Materiał kwalifikowany gwarantuje lepsze ceny  

Materiał kwalifikowany jest dla rolników korzystny, to fakt. Sprawdzone ziarno zapewnia wyższe plony i lepszą zdrowotność upraw. Ale to nie wszystko – za zboże, które wyrośnie z materiału kwalifikowanego można uzyskać lepsze ceny.

Materiał kwalifikowany może przyczynić się do lepszego plonu zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Ilościowo plon zwiększa się o 10–15% w porównaniu do plonu pochodzącego z niekwalifikowanego materiału. Pod względem jakości zboże z materiału kwalifikowanego również prezentuje się lepiej – ma lepsze parametry, zarówno jeśli chodzi o wartości odżywcze, jak i cechy pożądane podczas ustalania cen w skupie.

Materiał kwalifikowany może przyczynić się do lepszego plonu zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.

– Ceny zbóż w skupach nigdy nie są sztywne i niezmienne. To, jaką cenę rolnik otrzyma za swoje zboże, w dużej mierze zależy od jego jakości – wyjaśnia Zbigniew Urbaniak, przedstawiciel producenta kwalifikowanego materiału siewnego. – Kupujący, czyli skup, wymaga odpowiednich parametrów ziarna. Przede wszystkim, nie może być ono wilgotne ani zanieczyszczone. Istotna jest również zawartość białka oraz glutenu, a także liczba opadania.

Skupy nie przyjmują ziarna w ciemno. Każda dostarczana przez rolnika partia jest badana w laboratorium, a wyniki tych badań pozwalają na zaoferowanie konkretnej ceny. Różnice w cenie pomiędzy plonem z kwalifikowanego materiału siewnego, a plonem z ziarna z innego źródła nie jest zbyt wysoka. Najczęściej nie przekracza 50 zł/t. Jeśli jednak tę kwotę pomnożymy przez liczbę ton zboża dostarczanego do skupu, zysk będzie już zauważalny.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *