mObywatel rolnik? Włącz telefon i wszystko już jasne

mObywatel wkracza w nasze życie! Tylko do końca roku możemy posługiwać się aplikacją mTożsamość. Co w zamian? Jest nowa propozycja. Od 01.01.2022 r.  posługujemy się tylko nowym e-dokumentem. 

Od nowego roku obowiązującym, honorowanym dokumentem będzie elektroniczny dokument mObywatel. To prawda, że nie wszyscy zdążyli się zapoznać ze swoistą metryką jaką jest mTożsamość, a już jest nowy sposób identyfikacji obywateli. Tę rolę pełni aplikacja mObywatel!

mObywatel czyli kto, a może co?

Jednak co. Jak podaje serwis Rzeczypospolitej Polskiej mObywatel to po prostu cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Czy taki portfel może być przydatny rolnikowi? Jak najbardziej. Prawdę powiedziawszy, cyfrowy portfel jest aplikacją w telefonie zawierającą nasze dane osobowe a jak wiadomo, bez telefonu nikt się nie rusza z domu. Informacje są na tyle istotne, że ułatwiają nam bardzo codzienne życie. Krótko mówiąc dzięki aplikacji mObywatel:

 • bezpiecznie pobieracie i okazujecie swoje dane,
 • realizujecie eRecepty bez podawania numeru PESEL,
 • przechowujecie potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19,
 • potwierdzacie nabyte uprawnienia kierowcy,
 • sprawdzacie swoje punkty karne,
 • okazujecie i sprawdzacie dane swojego samochodu,
 • korzystacie z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.

O e-dokumentach przeczytasz również w materiale E-dowód osobisty bardzo przydatny również dla rolnika.

mObywatel jak założyć?

Pierwszym krokiem przy zakładaniu aplikacji jest wykonanie czynności: mObywatel pobierz, czyli pobranie aplikacji na swój smartfon. Załatwiamy to w kilku krokach:

 • Zakładamy profil zaufany online.
 • Wchodzimy na stronę z aplikacjami na swój telefon.
 • Wybieramy Zainstaluj.
 • Uruchomiamy aplikację i akceptujemy regulamin.
 • Ustalamy hasło.
 • Wybieramy usługę mTożsamość.
 • Logujemy się na swój profil zaufany.

Jak okazać swoje dane?

Można to zrobić w następujący sposób. Po pierwsze, uruchamiamy aplikację mObywatel. Po drugie, logujemy się i wybieramy usługę mTożsamość. Na ekranie wyświetlają się dane, które pokazujemy osobie sprawdzającej naszą tożsamość.

Jeśli mamy do czynienie ze sprzedawcą lub usługodawcą, to uruchamiamy aplikację, wpisujemy hasło i wybieramy usługę mTożsamość. Następnie wybieramy „Przekaż”. Wyświetla się okno „Potwierdź cel przekazania”. Wybieramy opcję „Jednostronne przekazanie danych” i akceptujemy. Na ekranie smartfona wyświetla się kod QR, który podajemy do zeskanowania obsłudze. Poza tym warto wiedzieć, że okazane dane nie są zapisywane w smartfonie osoby sprawdzającej naszą tożsamość.

mObywatel e-recepta

mObywatel świetnie sprawdza się również w aptece. Wystarczy aptekarzowi okazać do zeskanowania ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Nie trzeba podawać numeru PESEL.

Natomiast gdyby apteka nie miała dostępu do systemu recept, wystarczy w telefonie pobrać PDF z kodem QR i sprawa będzie załatwiona.

mObywatel prawo jazdy

mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców. Do czego potrzebna może być ta aplikacja? Otóż bardzo ułatwia życie przy potwierdzaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, podczas kontroli drogowej lub podczas kolizji. Przydatna jest też np. przy wypożyczaniu samochodu lub zakupie ubezpieczenia.

Podsumowując, jak widać chcemy czy też nie, e-wniosek, e-dowód, e-pieniądze, e-informacje, e-usługi i inne „e” stają się naszą codziennością. Aby załatwić sprawę w urzędzie, zrobić zakupy czy zrealizować receptę wystarczy mieć smartfona z aplikacją, taką jak mObywatel. Krótko mówiąc, bez aplikacji w telefonie trudno będzie wkrótce poprawnie zaorać pole, sprzedać swoje plony czy kupić nawozy.

O elektronicznym załatwianiu rolniczych spraw przeczytasz również w materiale – Wypadek w gospodarstwie zgłosisz przez ePUAP!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *