Nareszcie!!! Już od kilku dni funkcjonuje „Mój prąd” – program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce.
Zaniedbane od lat metody uzyskiwania czystej energii z alternatywnych źródeł mają szansę reaktywacji. Program ruszył. Jego głównym celem jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych.
Kto na tym skorzysta?
Program „Mój prąd” jest adresowany do gospodarstw domowych, co oznacza, że każdy z nas może niego przystąpić. Założenia programu wskazują, że mogą z niego korzystać osoby fizyczne. Myślę, że szczególnie zainteresowane powinny nim być wiejskie gospodarstwa domowe. Tam wyłączenia prądu i awarie sieci energetycznej zdarzają się częściej, niż w aglomeracjach miejskich. Najważniejsze jest to, że na program przeznaczono 1 mld złotych. Ponadto dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji i nie może przekroczyć 5000 zł. Wreszcie wsparciem obejmuje się instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. O alternatywnych źródłach energii w Polsce pisaliśmy w materiale https://www.agrofakt.pl/agroenergia-zloz-wniosek-pomoz-sobie-i-srodowisku/
Najważniejsze założenia programu „Mój prąd”:
- Po pierwsze, dofinansowuje się mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej od 2kW do 10kW.
- Po drugie, wysokość dofinansowania w formie bezzwrotnej – do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej (PV), nie więcej jednak niż 5 tys. zł.
- Instalacja PV obejmuje panele fotowoltaiczne z niezbędnym oprzyrządowaniem.
- Beneficjentem programu „Mój prąd” jest osoba fizyczna, która jest stroną umowy przyłączeniowej.
- Wnioski o dofinansowanie składajcie w formie papierowej. Prześlijcie je, np. pocztą, kurierem lub złóżcie osobiście w NFOŚiGW.
- Wreszcie, do wniosku o dofinansowanie załączcie: fakturę za zakup i montaż instalacji PV, dowód zapłaty faktury, dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej (wzór dokumentu jest opublikowany wraz z ogłoszeniem naboru na stronach NFOŚiGW).
- Najważniejsze, dofinansowanie udziela się jedynie na nowe urządzenia (wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed instalacją).
Pozostałe warunki uczestniczenia w programie „Mój prąd” znajdziecie na stronie https://www.agrofakt.pl/fotowoltaika-kaprys-dobry-interes/Rolnicy mogą również skorzystać z innych form dofinansowania czystej energii, o której pisaliśmy w materiale http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1450,program-moj-prad-zalozenia-szczegolowe.html
Dodaj komentarz