Mszyce przenoszą wirusy w uprawie pomidora gruntowego!

Mszyce to szkodniki występujące na wielu roślinach uprawnych. W uprawie pomidora gruntowego zagrożenie stanowi kilka gatunków mszyc. Zwalcz mszyce na pomidorach!

Mszyce nie są przyczyną spadku plonu w uprawie pomidorów gruntowych w każdym roku. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że stanowią one wektory groźnych chorób wirusowych. Dlatego bardzo istotny jest monitoring plantacji oraz wykonanie zabiegu po stwierdzeniu obecności kolonii mszyc na liściach roślin. Dowiedz się, jak skutecznie radzić sobie z mszycami w każdych warunkach!

Mszyce przenoszą groźne wirusy 

Mszyce to szkodniki występujące w każdej uprawie. Chętnie zasiedlają uprawy pomidora gruntowego, jednak nie zawsze stanowią zagrożenie dla plonu. Progiem szkodliwości jest stwierdzenie obecności kolonii mszyc na 10% powierzchni całej plantacji. Widoczne uszkodzenia powodowane są zazwyczaj przez bezskrzydłe mszyce żerujące w szczytowej części rośliny, w okresie kwitnienia lub na początku zawiązywania owoców.

Uszkodzone przez mszyce wierzchołki roślin mogą ulec deformacji, która przyczynia się do zahamowania wzrostu. Należy pamiętać, że mszyce są wektorami groźnych chorób wirusowych. Dlatego w przypadku stwierdzenia obecności kolonii mszyc na roślinach należy rozważyć wykonanie zabiegu w celu uniknięcia ryzyka porażenia przez choroby wirusowe, które mogą być przyczyną znacznych strat w plonie.

Mszyce na pomidorach – jakie gatunki

Pomidory gruntowe najczęściej atakowane są przez kilka gatunków mszyc – brzoskwiniową, ogórkową oraz ziemniaczaną smugową. Najczęściej występującym gatunkiem jest mszyca brzoskwiniowa, pojawiająca się przeważnie na plantacjach zlokalizowanych w pobliżu sadów. Mszyca ta jest gatunkiem dwudomnym, koloru oliwkowo-zielonego, o długości do 2 mm.

Kolejnym licznie występującym gatunkiem może być mszyca ogórkowa barwy jasnożółtej lub zielonej, o wielkości ciała zbliżonej do mszycy brzoskwiniowej. Z upraw pod osłonami na plantacje może przenosić się także mszyca ziemniaczana smugowa. Zabiegi ochrony należy rozpocząć już od momentu wysadzenia rozsady w pole i kontynuować je aż do momentu zawiązywania i wybarwiania owoców.

Zwalczanie mszyc na pomidorach

Skutecznym sposobem na zwalczenie mszyc w uprawie pomidora gruntowego nawet w przypadku wysokich temperatur jest Mospilan 20 SP. Jest to insektycyd, który działa niezależnie od temperatury. Zalecaną dawką jest 0,2 kg/ha.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *