Murarka ogrodowa – skuteczna zastępczyni pszczoły?

Populacja pszczół na całym świecie stale się zmniejsza. Dlatego też zarówno naukowcy, jak i plantatorzy poszukują alternatywnych rozwiązań, które wspomogą zapylanie w sadzie. Naukowcy pracują nad stworzeniem sztucznej pszczoły, a sadownicy coraz chętniej hodują murarkę ogrodową. Jakim owadem jest murarka ogrodowa?

Murarka ogrodowa, nazywana też pszczołą samotnicą to niewielka błonkówka, której nazwa wzięła się od sposobu budowania przez nią gniazd. Używa do tego celu gliny bądź piasku wymieszanego ze śliną. Jest to gatunek głównie wiosenny, który loty na pożytki odbywa od kwietnia do czerwca. Świetnie więc sprawdza się w kwitnących sadach. Murarka należy do gatunków polifagicznym, żywi się pyłkiem z ponad 150 roślin. Chętnie odwiedza drzewa owocowe, rzepak, porzeczki, maliny, truskawki, jeżyny.

murarka-ogrodowa_4721_81_58976

Coraz więcej sadowników decyduje się na założenie hodowli murarki.

Dziko żyjące murarki zwykle nie występują w sadach w na tyle dużej ilości, by widoczny sposób przyczynić się do powiększenia jakości czy ilości zbiorów. Dlatego też coraz więcej sadowników decyduje się na założenie hodowli murarki. Nie jest to trudne – jako materiał na gniazda wykorzystuje się źdźbła trzciny pospolitej, które umieszcza się w drewnianych, zadaszonych skrzynkach. Mają one chronić delikatne gniazda przed opadami, wilgocią i innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

– Hodowla murarki nie wymaga tak dużych nakładów zarówno pracy, jak i finansów, jakie trzeba ponieść w przypadku hodowli pszczół – mówi Piotr Jaros, sadownik spod Kętrzyna (woj. warmińsko-mazurskie). – Hoduję murarkę na potrzeby własnego sadu. Efekt zapylenia kwiatów drzew owocowych jest na pewno widoczny. Te drzewa, które znajdują się najbliżej gniazd tych owadów, dają naprawdę lepsze plony. Hodowla nie jest skomplikowana, należy tylko uważać ze środkami ochrony roślin i stosować je z zachowaniem takich samych zasad bezpieczeństwa, jakie obowiązują w przypadku pszczół.

Przeczytaj również:

  1. Zamów murarki do swojego ogrodu
  2. Pszczoły, trzmiele i murarki – jak je odróżnić?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *