Ochrona pszczół w sadzie to konieczność
Decydujące znaczenie w zapylaniu roślin sadowniczych odgrywają owady pszczołowate, do których zalicza się m.in. pszczołę miodną. Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin w nieodpowiedni sposób stwarza duże zagrożenie dla owadów zapylających w sadach. Dlatego też bardzo duże znaczenie odgrywa ochrona pszczół w sadzie.
Spis treści
Ochrona pszczół w sadzie, ale nie tylko
Pszczoła miodna jest najbardziej popularnym zapylaczem roślin sadowniczych.
Pszczoła miodna (Apis mellifera) jest najbardziej popularnym zapylaczem roślin sadowniczych. Jej populacja stanowić może od 75% do nawet 90% entomofauny zapylającej w danym sadzie. Pszczoła miodna charakteryzuje się dużą wiernością kwiatową. Związane jest to z faktem odwiedzania przez nią kwiatów tej samej odmiany nawet w przypadku, kiedy w tym samym czasie dostępne są również inne, cenne pod względem pokarmowym rodzaje, odmiany. Dzięki temu możliwe jest szybkie i sprawne zapylanie jabłoni, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni upraw sadowniczych. Do pozostałych owadów zapylających zalicza się trzmiele (Bombus sp.) oraz pszczoły samotnice (Osmia rufa – murarka ogrodowa). Od jakiegoś czasu mamy do czynienia ze zmniejszaniem się liczby rodzin pszczelich na terenie naszego kraju. Dlatego też ważną rolę odgrywa ochrona pszczół w sadzie.
Ochrona pszczół w sadzie – sposoby
Efektywna eliminacja szkodników to przede wszystkim przeprowadzanie zabiegów w momencie, kiedy przekroczony zostanie próg ekonomicznej szkodliwości przez organizmy szkodliwe. Dobieramy wówczas środki najbardziej skuteczne przeciwko danemu organizmowi i jego stadium, najlepiej selektywne. Zwalcza się nimi tylko określoną grupę szkodników. Nie działają one bowiem destrukcyjnie na inne organizmy, m.in. są bezpieczne dla owadów pożytecznych. Taki sposób działania chroni owady zapylające. Ochrona pszczół w sadzie związana jest więc ze stosowaniem środków działających selektywnie, przy czym stosować je powinniśmy mimo wszystko po oblocie pszczół. Środki zaliczane do grupy syntetycznych pyretroidów stosuje się tylko wtedy, gdy zabieg taki jest niezbędny, najlepiej na początku sezonu wegetacyjnego. W tym okresie populacje pożytecznych organizmów są jeszcze nieliczne i mało aktywne. Zniszczenie populacji pszczół miodnych, dzikich pszczołowatych oraz trzmieli przyczynia się do ogromnych strat. W efekcie słabego zapylenia zmniejsza się ilość oraz pogarsza jakość plonu, zarówno w obecnym sezonie wegetacyjnym, jak również w kolejnych .
Zalecenia dotyczące stosowania środków ochrony roślin w sadach
Każdy sadownik powinien przestrzegać zaleceń, które dotyczą właściwego stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Ochrona pszczół w sadzie związana jest z aplikacją tylko tych środków ochrony roślin, które zostały dopuszczone do obrotu. Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z zasadami, które zostały określone na etykiecie środka ochrony roślin. Przy wyborze środka należy pamiętać o tym, aby negatywne skutki związane z zabiegiem ograniczyć do minimum (ochrona owadów zapylających).
Szczególnie ważne jest nieużywanie preparatów toksycznych dla pszczół, zwłaszcza w fazie kwitnienia jabłoni oraz w tych sadach, gdzie obecne są kwitnące chwasty.
Szczególnie ważne jest nieużywanie preparatów toksycznych dla pszczół, zwłaszcza w fazie kwitnienia jabłoni oraz w tych sadach, gdzie obecne są kwitnące chwasty. Wszelkie zabiegi związane z ochroną roślin wykonuje się po zakończeniu lotów przez owady zapylające (godziny wieczorne lub nocne). Zachowujmy odpowiednie odległości od pasiek. Ważne jest również przestrzeganie prewencji. Nie opryskujemy sadów przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Możliwe jest stosowanie środków ochrony roślin na terenie otwartym w przypadku, kiedy prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s. Wiatr powoduje bowiem znoszenie cieczy użytkowej na sąsiednie stanowiska (w tym dzikich roślin), na których pszczoły mogą mieć pożytek (nektar, pyłek, spadź).
Ochrona pszczół w sadzie – świadomość najważniejszym punktem
Racjonalna ochrona upraw preparatami chemicznymi w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu pszczół w sadach, wymaga odpowiedniej wiedzy i świadomości. Ochrona pszczół w sadzie to przede wszystkim postępowanie zgodne z zasadami dobrej praktyki ochrony roślin. Unika się przy okazji strat w pasiekach znajdujących się w pobliżu miejsca wykonywania zabiegów.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!