Nagrody im. Oskara Kolberga rozdane

Nagrody im. Oskara Kolberga rozdane

11 grudnia odbyła się Gala 40 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Kto został uhonorowany?

11 grudnia 2015 r. o godz. 12:00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 40 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana jest w 6 kategoriach:

  1. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego,
  2. dla twórców za pisarstwo ludowe,
  3. dla kapel ludowych,
  4. dla zespołów folklorystycznych,
  5. dla badaczy, naukowców i animatorów,
  6. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą.

Laureaci nagrody im. Oskara Kolberga:

  • Aniela Krupczyńska: twórczyni w zakresie folkloru muzyczno-tanecznego, śpiewaczka i tancerka, popularyzatorka pieśni, gwary, obrzędów i zwyczajów górali pienińskich, kierowniczka Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy (Szczawnica, pow. nowotarski, woj. małopolskie);
  • Zuzanna Ptak: koronczarka, wykonawczyni tradycyjnych motywów i kompozycji z koronki szydełkowej (Koniaków, Śląsk Cieszyński, pow. cieszyński, woj. śląskie);
  • Maria Siwiec: śpiewaczka i tancerka ludowa, kierowniczka Zespołu „Gołcunecki” (Gałki, pow. przysuski, woj. mazowieckie);
  • Wincenty Staśkiewicz: wykonawca wycinanek kurpiowskich (Ostrołęka, Kurpie, woj. mazowieckie);
  • Waleria Prochownik: pisarka ludowa, poetka i prozatorka, gawędziarka (Żywiec, Beskid Żywiecki, woj. śląskie);
  • Kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych (woj. mazowieckie);
  • Zespół Śpiewaczy „Dorbozianki” z Dorboz (woj. lubelskie);
  • Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina (Podhale, pow. tatrzański, woj. małopolskie);
  • prof. Piotr Dahlig: etnomuzykolog, badacz i dokumentalista muzyki ludowej, juror festiwali folklorystycznych i ekspert ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego (Uniwersytet Warszawski, Warszawa);
  • Anna Urbaczka-Bury: regionalistka popularyzująca folklor cieszyński, pisarka i poetka ludowa, reżyserka teatru ludowego, solistka i kierownik zespołu „Istebna”, tancerka i gawędziarka (Istebna, Śląsk Cieszyński, woj. śląskie);
  • Łódzki Dom Kultury: Dział Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu ŁDK wspiera, promuje i upowszechnia tradycje kultury regionalnej, chroni najcenniejsze formy twórczości ludowej woj. łódzkiego;
  • Tomasz Kurasiński: burmistrz gminy Zbąszyń, otrzymał wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za zasługi dla kultury tradycyjnej”.

Którzy ubezpieczyciele najlepiej dbają o jakość obsługi?

Przeprowadzono kolejną edycję badań nad jakością obsługi w placówkach agentów, banków i telekomów. Jak wypadli ubezpieczyciele?

13 października 2017

Wsparcie na rozwój nowych grup producenckich

Z punktu widzenia producentów rolnych, udział w grupie producentów oznacza stabilizację zbytu produktów, zwiększenie opłacalności produkcji.

21 października 2017

Światowy Dzień Żywności – święto każdego rolnika

Tegoroczny Światowy Dzień Żywności odbył się pod hasłem rolnictwa rodzinnego, sprawdź dlaczego wybrano takie hasło przewodnie.

22 października 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij