Nagrody im. Oskara Kolberga rozdane

Download PDF

11 grudnia 2015 r. o godz. 12:00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 40 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana jest w 6 kategoriach:

  1. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego,
  2. dla twórców za pisarstwo ludowe,
  3. dla kapel ludowych,
  4. dla zespołów folklorystycznych,
  5. dla badaczy, naukowców i animatorów,
  6. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą.

Laureaci nagrody im. Oskara Kolberga:

  • Aniela Krupczyńska: twórczyni w zakresie folkloru muzyczno-tanecznego, śpiewaczka i tancerka, popularyzatorka pieśni, gwary, obrzędów i zwyczajów górali pienińskich, kierowniczka Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy (Szczawnica, pow. nowotarski, woj. małopolskie);
  • Zuzanna Ptak: koronczarka, wykonawczyni tradycyjnych motywów i kompozycji z koronki szydełkowej (Koniaków, Śląsk Cieszyński, pow. cieszyński, woj. śląskie);
  • Maria Siwiec: śpiewaczka i tancerka ludowa, kierowniczka Zespołu „Gołcunecki” (Gałki, pow. przysuski, woj. mazowieckie);
  • Wincenty Staśkiewicz: wykonawca wycinanek kurpiowskich (Ostrołęka, Kurpie, woj. mazowieckie);
  • Waleria Prochownik: pisarka ludowa, poetka i prozatorka, gawędziarka (Żywiec, Beskid Żywiecki, woj. śląskie);
  • Kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych (woj. mazowieckie);
  • Zespół Śpiewaczy „Dorbozianki” z Dorboz (woj. lubelskie);
  • Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina (Podhale, pow. tatrzański, woj. małopolskie);
  • prof. Piotr Dahlig: etnomuzykolog, badacz i dokumentalista muzyki ludowej, juror festiwali folklorystycznych i ekspert ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego (Uniwersytet Warszawski, Warszawa);
  • Anna Urbaczka-Bury: regionalistka popularyzująca folklor cieszyński, pisarka i poetka ludowa, reżyserka teatru ludowego, solistka i kierownik zespołu „Istebna”, tancerka i gawędziarka (Istebna, Śląsk Cieszyński, woj. śląskie);
  • Łódzki Dom Kultury: Dział Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu ŁDK wspiera, promuje i upowszechnia tradycje kultury regionalnej, chroni najcenniejsze formy twórczości ludowej woj. łódzkiego;
  • Tomasz Kurasiński: burmistrz gminy Zbąszyń, otrzymał wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za zasługi dla kultury tradycyjnej”.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o