Nożownik ranił rolnika! [Aktualności]

W Łodzi na Bałutach doszło do próby kradzieży i napadu. 38-letni mężczyzna usiłował ukraść akumulator z kombajnu do zbierania owoców. Dowiedz się więcej!

O czym jeszcze dziś piszemy w Aktualnościach rolniczych?

 

aktualności rolniczeApel policjantów! Uwaga na maszyny rolnicze

Żniwa to okres intensywnych prac polowych. Na drogach pojawiły się m.in. kombajny czy ciągniki przewożące słomę. W związku z wypadkami policjanci apelują o ostrożność oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów o ruchu drogowym.

apel policjantów

fot. Fotolia

Policjanci apelują o ostrożność oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów o ruchu drogowym.

Rolnicy po skończonej pracy często wyjeżdżają na drogi publiczne z hederem zaczepionym z przodu maszyny, co stwarza duże utrudnienie w ruchu. Jak informuje KPP w Oleśnicy – Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. […] Za to wykroczenie policjant może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł.

Ponadto kierujący maszyną rolniczą zobowiązany jest spełniać określone wymagania techniczne, jednym z nich jest posiadanie trójkąta wyróżniającego pojazdy wolnobieżne.

Źródło: Moja Oleśnica/KPP w Oleśnicy

 

aktualności rolniczeMiędzyplony ścierniskowe a elementy proekologiczne

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, jakie warunki należy spełnić, aby międzyplony ścierniskowe zostały uznane za elementy proekologiczne. Wśród kryteriów wyróżnia się:

  • czas siewu – mieszanka musi zostać wysiana w terminie od 1 lipca do 20 sierpnia,
  • czas utrzymania – mieszanka musi być utrzymana co najmniej do 15 października lub przez okres co najmniej 8 tygodni liczony od dnia wysiewu mieszanki.
międzyplony ścierniskowe

fot. Fotolia

ARiMR przypomina, jakie warunki należy spełnić, aby międzyplony ścierniskowe zostały uznane za elementy proekologiczne.

Wymagane oświadczenie należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie 7 dni liczonych od dnia wysiewu mieszanki.

Dokument powinien zawierać następujące elementy:

  • imię i nazwisko/pełną nazwę rolnika,
  • numer identyfikacyjny rolnika,
  • pełny teryt działki ewidencyjnej, na której położony jest element proekologiczny,
  • nazwa i oznaczenie elementu proekologicznego wskazanego we wniosku,
  • data wysiewu mieszanki w międzyplonie ścierniskowym.

Źródło: ARiMR

 

aktualności rolniczeNożownik ranił rolnika!

W Łodzi na Bałutach doszło do próby kradzieży i napadu. 38-letni mężczyzna usiłował ukraść akumulator z kombajnu do zbierania owoców. Przyłapany przez właściciela pojazdu – zadał mu dwa ciosy nożem.

atak nożownika

fot. Fotolia

W Łodzi na Bałutach doszło do próby kradzieży i napadu.

Według policji złodziej przyjechał samochodem i zakradł się do kombajnu stojącego w pobliżu sadu. Nie minęła chwila, jak został spostrzeżony przez 46-letniego właściciela. – Wkrótce doszło między nimi do szamotaniny, podczas której niedoszły złodziej zadał gospodarzowi dwa ciosy nożem. Mimo to ranny mężczyzna nie dał za wygraną. Chwycił za drąg i ruszył w pościg za nożownikiem – informuje Dziennik Łódzki.

Mimo, iż napastnikowi udało się zbiec z miejsca zdarzenia, po kilku godzinach został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Jak się okazało – był już notowany za podobne przestępstwa.

Źródło: Dziennik Łódzki

Ziemniaki nie w mundurkach, a z flagą [Aktualności]

O ziemniakach wiemy coraz więcej i więcej...

23 kwietnia 2019

Nie uciekajmy od polskiego jedzenia, bo szkoda! [Aktualności]

Jedzenie lokalnych produktów jest nie tylko modne, ale przede wszystkim zdrowie i smaczne!

18 kwietnia 2019