Narodowe Święto Niepodległości 2024 — obchody
Narodowe Święto Niepodległości 2024 obchodzimy na pamiątkę powrotu Polski na mapy polityczne Świata, po 123 latach niebytu. Dowiedz się, jak przebiegną obchody 11 listopada, w 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
Narodowy Dzień Niepodległości 2024 przypada w 106 rocznicę odzyskania wolności przez naród polski po 123 latach zaborów.
Spis treści
Narodowe Święto Niepodległości na pamiątkę odzyskania wolności
Polacy po stracie niepodległości w XVIII w. (w ciągu rozbiorów — 1772 r. 1793 r. wreszcie 1795 r.) nigdy nie wyzbyli się wiary, że państwo polskie się odrodzi. Tak też się stało, ale trzeba było na to czekać prawie półtora wieku rozdarcia przez trzech zaborców — Austro-Węgry, Niemcy, Rosję. Mimo krwawo tłumionych zrywów Polaków pod zaborami — powstań narodowych, represji, zsyłek na Syberię, rugowania historii i kultury polskiej, rusyfikacji i germanizacji, nie udało się zaborcom wyplenić języka, ducha polskości i wolności w narodzie.
Do odtworzenia państwa polskiego przygotowywano się na dobre od 1908 r., od momentu mnożących się sporów między zaborcami. Dawała na to nadzieję także coraz gorętsza sytuacja globalna i nasilające się kryzysy międzynarodowe. Gdy rozpoczynała się I wojna światowa Polacy chwycili za broń, aby zademonstrować prawa do własnego państwa. Mimo wielu komplikacji, rozczarowań, zdrad i w końcu zmiany sojuszników, w styczniu 1918 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson ogłosił odbudowę Polski. Niepodległa Polska z dostępem do morza miała być jednym z warunków zawarcia trwałego pokoju. W październiku tego roku Niemcy podjęły z USA rozmowy dotyczące warunków zawieszenia broni. W październiku i listopadzie wraz z końcem wojny zwiększyła się aktywność polityczna na ziemiach Polski.
Odzyskanie niepodległości zawdzięczamy oczywiście pomnikowym postaciom, takim jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty. Ale walczyła o nią także niezliczona rzesza zgnębionych, spiżowych duchownych i świeckich — mężczyzn, w różnym wieku z różnych grup społecznych i kobiet często osieroconych i owdowiałych. One zroszoną kroplami krwi i potu, odziedziczoną rolę — ziemię Przodków/Ojców utrzymywały resztkami sił i środków.
11 listopada — dlaczego właśnie tę datę obrano na Narodowe Święto Niepodległości?
W wielkim skrócie — za dzień wyzwolenia uznano 11 listopada 1918 r., kiedy to Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Tym samym mianowała go naczelnym dowódcą wojsk polskich. Po pertraktacjach tego samego dnia rozpoczęła się ewakuacja 55 tys. żołnierzy wojska niemieckiego z Królestwa Polskiego
W depeszy, pierwszym akcie Państwa Polskiego, w stosunku do państw obcych, wysłanej drogą radiową, czytamy:
Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski — przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że dotąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej
Wódz Naczelny
Piłsudski
Warszawa 16 listopada 1918 r.
Na oficjalne Narodowe Święto Niepodległości czekaliśmy prawie 20 lat i jeszcze pół wieku
11 listopada był świętowany dniem niepodległości przez dumnych Polaków, jednak oficjalnie uznano ten dzień za Narodowe Święto Niepodległości w 1937 r. na mocy ustawy z 23 kwietnia. Jednakże od 1939 r. nie można było pod okupacją niemiecką oficjalnie celebrować tego święta. Także po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Polska w 1945 r. ponownie trafiła „pod but” sowietów władze PRL nie uznawały tego święta. W sumie ponownie na pół wieku zniknęło ono z oficjalnego kalendarza, ale nie nielegalnego, celebrowanego przez Polskich Patriotów. Odnowili tradycję m.in. członkowie 10-milionowego zrywu wolnościowego — NSZZ Solidarność oraz innych organizacji antykomunistycznych, niepodległościowych. Tak było do 1989 r., kiedy wyzwolona — Rzeczpospolita Polska na mocy ustawy uznała 11 listopada za Narodowe Święto Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości 2024 z udziałem Prezydenta RP
11 listopada 2024 r. w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wezmą udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Planowane jest między innymi:
- 8.20–8.50 Złożenie przez Prezydenta RP wieńców przed pomnikami Ojców Niepodległości
(Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego) - 8.50 w Belwederze wręczenie odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości
- 10.00 Msza święta za Ojczyznę z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką w Świątyni Opatrzności Bożej
- 12.00 Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką
- 13.20 Złożenie wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
Obchody 11 listopada w miastach, miasteczkach, wsiach Polski
Nie tylko w Warszawie będą miały miejsce patriotyczne imprezy z okazji Narodowego Święta niepodległości. W wielu miastach wojewódzki, powiatowych, gminach wsiach odbędą się lokalne uroczystości o charakterze religijnym, świeckim, wojskowym, sportowym. Przykładowo:
- We Wrocławiu magistrat organizuje Radosną Paradę Niepodległości. Ponadto na wrocławskim rynku odbędzie się koncert i widowisko multimedialne z okazji Święta Niepodległości oraz solidaryzujące się z ofiarami powodzi 2024.
- W Krakowie po mszy w Katedrze Wawelskiej patriotyczny pochód przejdzie z Wawelu na plac Jana Matejki. Od 12:00 na krakowski Rynku odbędzie się VIII Ogólnopolskie Śpiewanie Biało-Czerwonych Przebojów. Natomiast wieczorem dalsza część „wokalna” — mianowicie 89. Lekcja Śpiewania „Radosna Niepodległość”.
- Także w Rzeszowie po oficjalnych obchodach na placu Wolności, odbędzie się III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna — Rzeszów 2024”.
- W Lublinie po uroczystej sesji rady miejskiej i mszy w intencji ojczyzny planowany jest przemarsz na Plac Litewski. Możliwy jest także spacer z przewodnikami „Lubelskim Szlakiem Niepodległości”.
- Zamość proponuje paradę motocyklową.
- Dęblin zaprasza na wystawę o gen. Józefie Hallerze.
- W Poznaniu po oficjalnych uroczystościach odbędzie się Piknik Rodzinny w parku im. św. Jana Pawła II. Natomiast na ul Grunwaldzkiej wystartuje 10-km Bieg Niepodległości RunPoland 2024.
- W Chorzowie Dzień Niepodległości uczczą m.in. koncertami Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz orkiestry dęte.
- W Gdańsku po raz 22. zaplanowano Paradę Niepodległości.
- W Sopocie odbędzie się Sopocki Bieg Niepodległości, a z samego rana o 7:00 wspólna morska kąpiel.
- Szczecin zaprasza m.in. na Szczecińskie Dźwięki Niepodległości — Patriotyczne Śpiewanie. Proponuje także sporo ruchu — Bieg Niepodległości czy Szczeciński Niepodległościowy Rajd Rowerowy.
- Białystok „Biegnie dla Niepodległej” oraz zaprasza na „Mecz dla Niepodległej”, w którym służby mundurowe zmierzą się z władzami samorządu, uczelni i instytucji kulturalnych. Będzie można także spędzić czas wokalnie podczas 13. wieczoru wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych.
Wielkiej Polski moc to my! — hasło tegorocznego Marszu Niepodległości
„Wielkiej Polski moc to my„, pod tym hasłem, którego twórcą był w 1926 r. Jan Kasprowicz, przejdzie w Narodowe Święto Niepodległości 2024 kolejny Marsz Niepodległości. Startuje jak zwykle z Ronda Dmowskiego. Początek o 14:00, jednak organizatorzy rozpoczną formowanie kolumny marszu już od 13:00. Koniec — na pewno na błoniach PGE Narodowego, jednak trudno sprecyzować porę, gdyż organizatorzy spodziewają się w Warszawie nawet 100 tys. osób z polskimi flagami.
„Wielkiej Polski moc to my”, to Polska silna, bezpieczna, zdolna odpierać atak hybrydowy ze Wschodu, ale też Polska silna w Unii Europejskiej i zdolna odżegnać się od potencjalnych paktów migracyjnych czy zmiany traktatów unijnych, które miałyby przenieść decyzyjność państw suwerennych na rzecz Komisji Europejskiej — mówił Bartosz Malewski, prezes Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”,
Marsz Niepodległości od lat jest głównym punktem w terminarzu obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Służy temu, żebyśmy poczuli swego rodzaju wspólnotę. Jest to marsz PATRIOTÓW.
Życzymy radosnego, spokojnego świętowania całej Niepodległej Polsce — Ojczyźnie naszej!!!
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!