Nastroje rolników 2024 poprawiły się — na wsi ubyło problemów?
Koniunktura w polskim rolnictwie z końcem 2024 roku jeszcze bardziej się pogorszyła. Co prawda, załamanie sytuacji w rolnictwie jest słabsze, niż zazwyczaj, ale to nie zmienia faktu, że nastroje rolników w IV kwartale 2024 r. mimo że są lepsze, to wciąż są dalekie od pełnego optymizmu.
Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przedstawił najnowsze wyniki badań ,,Koniunktura w rolnictwie. IV kwartał 2024″. Nastroje rolników pod koniec 2024 r. minimalnie się poprawiły, chociaż koniunktura w rolnictwie nie należy do najlepszych. Czy większej poprawy sytuacji w rolnictwie można spodziewać się na początku 2025 r.?
Koniunktura w rolnictwie pod koniec 2024 r. pogorszyła się
W IV kwartale 2024 r. koniunktura w polskim rolnictwie jeszcze bardziej się pogorszyła. Co potwierdza wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR), która obniżyła się o 0,7 pkt, w porównaniu z III kwartałem 2024 r. Jednak wspomniana wartość jest wyższa niż przed rokiem o 6,1 pkt.
O pogorszeniu koniunktury rolnej w IV kwartale 2024 r. świadczy także przyrost wartości wskaźnika. O którym wspomniano w Informacji sygnalnej IRG-SGH w Warszawie:
Średni kwartalny przyrost wartości wskaźnika wynosi -2,2 pkt, a średni roczny przyrost – 0,2 pkt. Oznacza to, że pogorszenie się koniunktury rolnej w IV kwartale br. wpisuje się w rytm zmian sezonowych, ale jest słabsze niż zazwyczaj.
Pogorszenie koniunktury w rolnictwie w IV kwartale 2024 r. niewątpliwie wpływa na nastroje rolników, które może nie są najlepsze, ale w których coraz częściej widać szczyptę optymizmu.
Jakie są nastroje rolników w IV kwartale 2024 r.?
W IV kwartale 2024 r. nastroje rolników nieznacznie się polepszyły. Wynika to z wartości wskaźnika zaufania, czyli drugiej ze składowych ogólnego wskaźnika koniunktury w rolnictwie, mierzącej nastroje rolników. Wartość wspomnianego wskaźnika zaufania zwiększyła się o 0,3 pkt. Wprawdzie poprawa nastrojów w rolnictwie jest minimalna, to dzięki niej utrwala się tendencja wzrostowa obserwowana od kilku kwartałów.
Oprócz poprawy nastrojów wśród rolników w badaniu przeprowadzonym przez IRG-SGH w Warszawie odnotowano wzrost wartości niektórych wskaźników aktywności rolniczej. Tendencję wzrostową stwierdzono w przypadku zakupu nawozów sztucznych, pasz treściwych, a także przeprowadzanych inwestycji w maszyny i urządzenia.
Co czeka rolników w 2025 r.?
Nastroje rolników w IV kwartale 2024 r. nieznacznie się polepszyły. Jednak ta niewielka poprawa może nie utrzymać się w I kwartale 2025 r. To dlatego, że rolnicy przewidują, że sytuacja finansowa gospodarstw rolnych, jak również koniunktura rolna znów się pogorszy. Niemniej jednak, pogorszenie, o którym jest mowa, ma być typowe dla zimowego okresu w rolnictwie.
Innymi słowy, w opinii ankietowanych gospodarstw domowych przewidywane zimowe spowolnienie w rolnictwie będzie typowe. Ogólnie rzecz biorąc, spodziewana jest kontynuacja średniookresowej tendencji poprawy koniunktury rolnej w kolejnym kwartale – podał w Informacji sygnalnej Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Źródło: IRG-SGH w Warszawie
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!