Nawozy dla rolników pilnie potrzebne – czy może być jeszcze drożej?

Eksperci przewidują, że atak Rosji na Ukrainę i sankcje nałożone na Rosję pogorszą sytuację na rynku nawozów, która od miesięcy jest bardzo trudna. Czy biorąc pod uwagę te okoliczności rząd zdecyduje się wreszcie wprowadzić dopłaty do nawozów dla rolników?

Wszyscy chcą pomóc rolnikowi i oczywiście „pomagają”. Pomysły rządzących są naturalnie bardzo medialne. Obniżyliśmy VAT – brawo. Rolnicy powinni nawozić obornikiem – brawo. Jak UE pozwoli to dopłacimy – brawo. Przemówienia, deklaracje, przyjazne gesty, oklaski. A rolnicy? Rolnicy wychodzą na ulice.

Reklama

Dziel i rządź!

Tym razem nie chodzi o podział dóbr. Tym razem chodzi o kolejny podział producentów na tych, którym się należy i tych, którzy nie dostaną nic. Poszła w eter wiadomość, że będzie pomoc w postaci dofinansowania do zakupionych nawozów mineralnych. Nie wszyscy rolnicy będą zadowoleni. Otóż w sieci pojawiły się doniesienia, że pomoc trafi tylko do tych rolników, którzy kupili nawozy po pierwszym listopada 2021 r. A to niespodzianka.
Ponieważ rolnicy takich niespodzianek nie lubią, postanowili upomnieć się o swoje w Izbach Rolniczych, m.in. w Izbie Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Nawozy dla rolników – interwencja

Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiegomgr Bronisław Węglewski w związku z wieloma interwencjami oburzonych rolników wystosował więc wniosek do Prezesa KRIR.

Wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.
Do biur Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wpływają liczne zapytania i wnioski w sprawie pomocy finansowej do zakupionych nawozów mineralnych. Z informacji ogólnodostępnych, pomoc ma dotyczyć tylko rolników, którzy zakupili nawozy po pierwszym listopada 2021. Jesienią ubiegłego roku nastąpił drastyczny wzrost cen nawozów mineralnych. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego skierowała wniosek do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań mających na celu objęcie pomocą wszystkich rolników posiadających faktury na zakup nawozów od 1 września 2021 r.

Czy Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych potrafi przekonać decydentów, że nawozy dla rolników podrożały wcześniej niż 1 listopada 2021 r.?

Nawozy dla rolników – inicjatywa Senatu

Już w styczniu Senat zaproponował zmiany w ustawie budżetowej, polegające na wyodrębnieniu kwot mogących złagodzić zamieszanie na rynku nawozów. Izba Wyższa Parlamentu zaproponowała dwie poprawki związane z tą kryzysową sytuacją. Pierwsza propozycja dotyczyła dopłaty dla rolników na zakup nawozów z kwotą dotacji i subwencji 140.000 tys. zł. Druga wprowadzała Fundusz rekompensat dla rolników, którzy ponieśli stratę w wyniku upadłości podmiotu skupującego, z kwotą dotacji i subwencji 500.000 tys. zł. Co na to Sejm? Odrzucił te poprawki.

Czytaj więcej w materiale: Nawozy bez dopłat! Rekompensat dla rolników też nie będzie!

Premier apeluje o zgodę KE – dopłaty na nawozy rolnicze

„Apeluję do Komisji Europejskiej, żeby jak najszybciej udzieliła zgody dla rządu Rzeczpospolitej Polskiej na dopłaty do nawozów” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Świadomy wpływu nawozów na plony, uzasadnił: „Dlatego chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów, dopłat do tony nawozów, które są dzisiaj tak bardzo potrzebne”.
Niestety jest tu pewna niekonsekwencja w działaniu.

M. Morawiecki powiedział rolnikom: – Jest niepokój, co będzie z programami z Krajowego Planu Odbudowy dla polskiej wsi. Podjąłem decyzję, że będziemy realizować te programy, nie czekając na zgody, czy to całościowe, czy częściowe.
Dlaczego więc nawozy dla rolników taką obietnicą nie zostały objęte?

Rolnicy: chcemy normalnych cen

Rolnicy stanowczo sprzeciwiają się kolejnemu, sztucznemu podziałowi na lepszych i gorszych. Uważają, że dofinansowanie na nawozy dla rolników musi być dla wszystkich.

Opinie rolników z sieci

Jarek Rolnik
Po co dopłaty? Wystarczy sprzedać w normalnej NIEZAWYŻONEJ cenie… I po kłopocie..
BandytaZenek
I jak zwykle ten, co potrafi zarządzać finansami gospodarstwa i kupił nawozy przed listopadem musi być pokrzywdzony. A ten, co sobie pyka z dnia na dzień i o nic się nie martwi to muszą mu taczką pieniądze dowozić. Jak będzie trzeba to będzie walka i strajki o równość, albo wszyscy albo nikt.
RolniK
Dopłaty dla górników dali. Obeszło się bez zgody Unii.
Maciej
Tak a ci co kupili w październiku zostaną z niczym. A kupili tak samo drogo.
Miki
Sensu brak, sprawiedliwości brak… tylko biurokracja i manipulacja…. Chcemy normalnych cen a nie cudownych dopłat… Nie może być tak, że dobrze zorganizowane gospodarstwo traci względem nieudaczników, co nie ogarniają podstaw gospodarki i ekonomii… odechciewa się…

Nawozy coraz droższe – co dalej? Podsumowanie

Czy nawozy dla rolników będą tańsze? Nic na to nie wskazuje, wręcz przeciwnie. Eksperci przewidują, że atak Rosji na Ukrainę i sankcje nałożone na Rosję pogorszą sytuację na rynku nawozów, która od miesięcy jest bardzo trudna. Czy KE wyrazi zgodę na wprowadzenie dopłat do nawozów? Najprawdopodobniej odpowiedź Komisji poznamy na początku marca. Sęk w tym, czy jej zgoda uruchomi obiecywaną pomoc a jeśli, to jak szybko? Czasu za dużo nie ma, nawozy są rolnikom pilnie potrzebne!. Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze jeden problem – od którego momentu rolnicy dostaną dofinansowanie? Czy graniczną datą będzie 1 listopada, jak chcą decydenci, czy 1 września jak wnioskują rolnicy?

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *