Rolnictwo rozwija się w szybkim tempie i jest jedną z najbardziej dynamicznych branż w kraju. Podążać musi za nim edukacja – uczelnie wyższe dostosowują się do potrzeb rynku i kształcą w coraz to ciekawszych obszarach. Nowe kierunki na UTP w Bydgoszczy również stanowią odpowiedź na potrzeby rynku.
Bydgoszcz kształci rolników od wielu lat
Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy od lat kształci młodych ludzi chętnych do podjęcia pracy w sektorze rolniczym. Korzenie uczelni sięgają początku lat 50 – tych ubiegłego wieku. Bydgoska uczelnia w Uniwersytet została przemianowana w 2005 roku. Dziś składa się z następujących wydziałów:
- Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
- Wydział Inżynierii Mechanicznej
- Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej
- Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki
- Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt
- Wydział Rolnictwa i Biotechnologii
- Wydział Zarządzania
Nowe kierunki na UTP w Bydgoszczy
Jednym z nowych kierunków jest inspekcja weterynaryjna na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt. Na tym samym wydziale będzie można studiować inżynierię w biologii stosowanej. Oba kierunki są zdecydowanie odpowiedzią na rynkowe trendy. Weterynaria, ale i nadzór nad zwierzętami oraz żywnością pochodzenia zwierzęcego, nabierają z roku na rok coraz większego znaczenia. Biorąc pod uwagę wciąż nowe wytyczne i warunki stawiane przez Unię Europejską profesja ta może nabierać na znaczeniu. Inżynieria w biologii stosowanej z kolei jest ofertą skierowaną do osób chcących podjąć pracę w obszarze doskonalenia i obrotu materiału genetycznego zwierząt, pozyskiwania surowców pochodzenia zwierzęcego czy w laboratoriach badających żywność.
Na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii nowością będzie zielarstwo i fitoterapia. Kierunek ten ma kształcić przede wszystkim w takich obszarach, jak: wykorzystanie ziół w weterynarii i żywieniu zwierząt, zastosowanie ziół w żywieniu i dietetyce, pozyskiwanie surowców zielarskich czy też współczesna fitoterapia. Studia będą realizowane we współpracy z Wydziałem Farmaceutycznym Collegium Medicum w Toruniu i kończyć się będą po siedmiu semestrach uzyskaniem tytułu inżyniera. Na piątym semestrze studenci będą wybierać specjalizację, którą będą kontynuować do końca studiów I stopnia.
Dodaj komentarz