Ochrona winorośli przed szkodnikami

Winorośl pomimo trudnych warunków atmosferycznych w naszym kraju, jest dosyć chętnie uprawianą rośliną. Ilość odmian, które nadają się do uprawy w Polsce jest liczna i z powodzeniem rozwijana. Niestety, oprócz wspomnianych trudnych warunków, na winorośl czyha wiele zagrożeń. W artykule tym, omówimy popularne szkodniki chętnie atakujące winorośl.

Wśród wielu insektów zagrażającym winorośli, są znane nam dobrze mszyce. Ich działanie na winorośli objawia się więdnięciem liści co negatywnie wpływa na plon i przynosi straty. W Przypadku niedużej populacji mszyc zamiast od razu sięgać po chemię, możemy spróbować oprysków naturalnych. Dobrym rozwiązaniem będzie wyciąg z wrotycza. Jeżeli populacja mszyc jest duża, naturalna ochrona winorośli nie wystarczy. Należy wtedy skorzystać z preparatów mszycobójczych. Zapytajmy sprzedawcę o dobór najlepszego środka dla naszych winorośli.

Kolejnym, bardzo groźnym szkodnikiem winorośli jest filoksera winiec – szkodnik żeruje w korzeniach rośliny. Na korzeniach wypryskują narośle brodawkowate. W niektórych przypadkach objawy pojawiają się również na liściach co możemy dostrzec przez obrzmienia na dolnej stronie liścia. Szkodnik jest bardzo niebezpieczny z racji tego, że opryski w jego przypadku nie dają dużych efektów, a są trujące dla winorośli. Odpowiednią ochroną przeciwko filokserze jest szczepienie na podkładkach odpornych na szkodnika.

Ostatnim szkodnikiem, którego charakterystykę chcemy Państwu przybliżyć, jest szpeciel pilśniowiec winoroślowy. Objawami świadczącymi o obecności tego insekta w naszych winoroślach są srebrne plamki, które pojawiają się na dolnej części liści. Po srebrnych plamkach następuje przemiana w ciemne pęcherze, a w konsekwencji obumarcie liści.
W przypadku zaobserwowania działalności szpeciela, ochrona winorośli będzie polegała na bezzwłocznym usunięciu zarażonych liście z dala od sadu. Nie używajmy ich też na kompost, liście najlepiej spalić. Jeżeli populacja jest duża, możemy użyć środków przędzierkobójczych, o najlepszy dobór warto zapytać sprzedawcę.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *