Od kiedy renta wdowia? Uwaga, nie dla wszystkich owdowiałych
Na piątkowym posiedzeniu sejmu (26 lipca) ustalono, komu należy się renta wdowia. Znamy już wprowadzone stawki i terminy wypłat.
Wiemy już, dla kogo renta wdowia jest przewidziana i jakie jej stawki będą obowiązywać od przyszłego roku. Bowiem trwała walka o wyższe świadczenia przysługujące seniorom, którzy stracili współmałżonka. W wyniku straty znacznie pogarsza się sytuacja finansowa danego gospodarstwa domowego. Zatem rząd realizując nowelizację ustawy o rencie wdowiej, chce wspomóc w codziennej egzystencji osoby osamotnione. To krok realizujący obietnice złożone w kampanii wyborczej.
Spis treści
Renta wdowia — stawki
Obecnie seniorów zobowiązuje się do pobierania jednego świadczenia emerytalno-rentowego. Jeśli zainteresowany sam nie podejmie decyzji, z którego świadczenia chce skorzystać, otrzymuje te wyższe z automatu.
Natomiast nowelizacja ustawy o rencie wdowiej przewiduje wypłatę dwóch świadczeń. Rozwiązanie to umożliwia pobieranie swojego świadczenia, a także renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Jednakże ostatnie świadczenie będzie wypłacane w części.
Otóż przyjęta stawka renty wdowiej wynosi 15% w okresie od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. Natomiast od 1 stycznia 2027 roku wzrasta do 25%. Przewidziano także możliwość podniesienia stawek w przyszłości maksymalnie do 50%. Jednakże wskaźnik wysokości świadczeń zostanie poddany weryfikacji dopiero w 2028 roku.
Ustalono również limit wypłacanej renty wdowiej. Wynosi on trzykrotność minimalnej emerytury. Zatem aktualnie jest to nieco ponad 5300 zł brutto.
Dla kogo renta wdowia?
Okazuje się, że nie wszystkim wdowom i wdowcom będzie przysługiwać wypłata renty wdowiej. Warunkiem przyznania świadczenia jest osiągnięcie wieku emerytalnego (dla kobiet — 60 lat, dla mężczyzn — 65 lat) oraz pozostawanie we wspólnocie majątkowej do dnia śmierci małżonka. Oznacza to, że rozwodnicy, małżonkowie mający rozdzielność majątkową oraz osoby żyjące w związku partnerskim nie dostaną tego świadczenia. Ponadto, by otrzymać rentę wdowią, nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie mogło nastąpić wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Zatem wdowa, która nabyła powyższe prawa przed ukończeniem 55. roku życia, nie otrzyma renty wdowiej. Analogicznie dotyczy to także wdowców, którzy nabyli prawo do renty rodzinnej przed ukończeniem 60. roku życia.
Od kiedy świadczenie dla wdów i wdowców
Ustawa o rencie wdowiej ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Natomiast wypłaty świadczeń na nowych zasadach mają rozpocząć się 1 lipca 2025 r. Różnica terminów wynika z konieczności dostosowania się Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i innych organów emerytalno-rentowych do wykonania nowych zadań.
Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. Przyjmowane będą zarówno te składane w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Renta wdowia pod ostrzałem krytyki
Po ogłoszeniu długo oczekiwanej noweli okazuje się, że w opinii zainteresowanych jest ona „bardzo niesprawiedliwa”. Ponadto specjaliści oceniają znowelizowane zasady tego świadczenia jako niezgodne z Konstytucją. Konkretnie to z 32. artykułem Ustawy Zasadniczej.
Źródła: www.gov.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!