Odmiany buraka cukrowego – jak wybrać właściwą?

Odmiany buraka cukrowego – jak wybrać właściwą?

Jaką odmianę buraka wybrać i na co zwrócić uwagę? Która odmiana spełni nasze, również biznesowe, oczekiwania?

Wielu plantatorów stoi przed dylematem doboru odpowiedniej odmiany buraka cukrowego do uprawy w swoim gospodarstwie. Zadając sobie pytanie, co wybrać, warto zastanowić się nad kryteriami wyboru. Na pewno każdy z rolników chce uzyskać jak najwyższy plon cukru technologicznego, a przy okazji ponieść jak najniższe koszty prowadzenia uprawy. Warto zwrócić jednak uwagę na uwarunkowania produkcji oraz ewentualne zagrożenia.

Właściwe dobranie odmiany buraka cukrowego powinno być przede wszystkim dostosowane do umowy kontraktacyjnej. Jeśli jesteśmy zobowiązani odstawić korzenie do cukrowni we wrześniu lub na początku października to powinniśmy wybrać odmianę zalecaną na wczesny zbiór, która charakteryzuje się krótszym okresem wegetacji i wysoką zawartością cukru już we wrześniu. Z kolei jeśli planujemy wykopki  buraka w późnym terminie, to należy wybrać odmianę, u której plon korzeni i cukru przyrasta do późnej jesieni.

Ważnym kryterium doboru odmiany buraka jest także jego stanowisko w płodozmianie oraz częstotliwość uprawy na tym samym polu.

Kryteria doboru odmiany buraka cukrowego

Ważnym kryterium doboru odmiany buraka cukrowego jest także jego stanowisko w płodozmianie oraz częstotliwość uprawy na tym samym polu. Jeśli buraka uprawiamy dość często (np. co 3 lata) i/lub w zmianowaniu występuje rzepak lub inne rośliny kapustowate to istnieje duże ryzyko porażenia buraka przez mątwika burakowego. W takich warunkach warto jest wybrać odmianę odporną  na tego nicienia. Jeśli burak często powraca na to samo pole, a dodatkowo stosujemy uproszczenia w uprawie roli to sporym problemem może być  występowanie chwościka buraka. Szczególne duże zagrożenie tą chorobą obserwowane jest na południu Polski.  Aby zapobiec porażeniu liści przez chwościka, albo przynajmniej ograniczyć infekcję należy wybrać odmianę  tolerancyjną na tę chorobę.

Dobierając odmianę należy również zwrócić uwagę na wyrównanie korzeni  i optymalne wystawanie główek, co ma duże znaczenie podczas zbioru buraka.

Kłopoty plantatorów

Jedną z groźniejszych chorób buraka dramatycznie obniżających plonowanie jest rizomania. Niestety, nie ma skutecznych środków ochrony roślin zwalczających czynniki powodujące tę chorobę.  Na polach zainfekowanych jedynym wyjściem jest uprawa odmian tolerancyjnych. Dobierając odmianę należy również zwrócić uwagę na wyrównanie korzeni  i optymalne wystawanie główek, co ma duże znaczenie podczas zbioru buraka. Korzenie o jednakowych parametrach są precyzyjniej ogłowione, co nie generuje niepotrzebnych strat.

Sporym kłopotem plantatorów jest także występowanie pośpiechów wytwarzających pęd generatywny już w pierwszym roku, szczególnie często mogą się pojawiać, jeśli buraka wysiewamy wcześnie (niskie temperatury sprzyjają  jarowizacji roślin). Dobierając odmianę warto zwrócić uwagę również na ten parametr.

Synbiotyki w żywieniu drobiu i trzody chlewnej sposobem na zwiększenie odporności zwierząt!

Wycofanie antybiotykowych stymulatorów wzrostu wpłynęło na zmianę sposobu postępowania hodowców. Pojawiły się synbiotyki!

10 marca 2018

Chwasty w rzepaku – progi szkodliwości

Wiosna tuż-tuż! Przypominamy, które z chwastów w rzepaku uważane są za „ważniejsze” i jak przedstawiają się progi szkodliwości.

9 marca 2018

Wybrane dodatki paszowe dla świń

Istnieje wiele grup dodatków paszowych, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i nie należą do grupy antybiotykowych. Sprawdź!

11 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij