Odmiany półkarłowe rzepaku – sprawdź ich zalety [WIDEO]

Download PDF

Odmiany półkarłowe rzepaku ozimego coraz częściej można spotkać na rynku nasiennym. Dowiedz się, co wyróżnia je na tle innych i dlaczego warto rozważyć ich wybór! 

Specjalnie dla was przyjrzeliśmy się odmianom półkarłowym rzepaku ozimego. Sprawdziliśmy w jakiej kondycji były po tegorocznej zimie. Podpowiadamy także dlaczego warto zastanowić się nad ich wyborem.

Więcej w materiale wideo:

Dlaczego odmiany półkarłowe rzepaku?

Coraz częściej na rynku nasiennym można spotkać odmiany półkarłowe rzepaku ozimego. Rolnicy chętnie wybierają je do uprawy ze względu na szereg zalet, które przekładają się na większy zysk. Jednym z hodowców jest Corteva Agriscience dział rolniczy firmy Dow DuPont, która od lat produkuje materiał siewny Pioneer w technologii Maximus – odmian półkarłowych rzepaków ozimych. Odwiedziliśmy gospodarstwo rolne, w województwie opolskim należące do pana Krzysztofa Jędryska, gdzie oceniliśmy stan roślin po zimie. Na tą chwilę charakteryzują się one silnie rozbudowaną rozetą liściową, co jest typową cechą dla odmian półkarłowych oraz stosunkowo zdrowymi liśćmi. Przezimowanie ze względu na korzystny przebieg zimy oraz nisko osadzoną szyjkę korzeniową jest na bardzo wysokim poziomie.

Zalety odmian Maximus

odmiany półkarłowe rzepaku Maximus

PX 113 to jedna z odmian półkarłowych rzepaku w ofercie firmy Corteva Agriscience

fot. Daniel Biernat

Jedną z najważniejszych zalet odmian półkarłowych Pioneer Maximus, która stanowi główne kryterium wyboru jest wysoki potencjał plonowania. Jak wiadomo plon rzepaku znajduje się na pędach bocznych, a cechą charakterystyczną odmian jest doskonałe rozgałęzienie. Dodatkowo odmiany te charakteryzują się większą zawartością oleju. Niewątpliwie jedną z ważniejszych cech jest łatwiejszy i szybszy zbiór ze względu na ich niski wzrost oraz mniejszą masę.

Odmiany te łatwiej się kosi, ilość łodyg na sitach jest mniejsza, a młócarnia jest mniej obciążona. Dzięki temu można wykosić więcej areału w szybkim czasie. Rzepaki półkarłowe ze względu na swoją fizjologię charakteryzują się większą odpornością na wyleganie. Dodatkowo w trudnych latach charakteryzują się bardzo dobrym przezimowaniem, ze względu na nisko osadzoną szyjkę korzeniową. Odmiany te są elastyczne pod względem terminu siewu można je wysiewać we wczesnym oraz opóźnionym terminie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o