Odszkodowania za szkody wyrządzone przez ptaki już wkrótce?

Czy rolnicy otrzymają odszkodowania za szkody wyrządzone przez ptaki? Według producentów ten problem coraz bardziej pogłębia się, czego powodem jest wzrost populacji ptaków. Straty w plonach są coraz większe, dlatego rolnicy apelują o uregulowanie kwestii wypłaty odszkodowań. Czy wprowadzenie zmian w tej kwestii nastąpi już wkrótce? Sprawdźmy!

Rolnicy skarżą się na szkody wyrządzone przez ptaki, a zwłaszcza przez ptaki chronione takie jak wrony, czy dzikie gęsi. Dlatego też Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska o uregulowanie wypłat odszkodowań w związku z poniesionymi stratami. Czy na wypłatę odszkodowań jest rzeczywiście szansa?

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez inne zwierzęta, ale nie ptaki

Pismo w sprawie uregulowania kwestii odszkodowania za szkody wyrządzone przez ptaki skierował Zarząd KRIR do MKiŚ. Resort klimatu i środowiska w przekazanej odpowiedzi przypomniał, że Skarb Państwa wypłaca odszkodowania w przypadku pięciu gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową takich jak: żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie, a także bobry. W tym gronie brakuje więc gatunków ptaków z rodziny krukowatych, co oznacza, że w takich przypadkach wypłata odszkodowania nie jest możliwa.

Niemniej jednak MKiŚ wyjaśniło w jaki sposób odszkodowania za szkody wyrządzone przez ptaki można uzyskać: – Drogą do uzyskania odszkodowania za powstałe w wyniku żerowania ptaków szkody może być natomiast powództwo cywilne.

Szkody wyrządzone przez ptaki trudne do oszacowania

W przekazanej odpowiedzi resort klimatu i środowiska stwierdził również, że szacowanie strat spowodowanych przez ptaki może być trudne do oszacowania. Ze względu na trudność w określeniu gatunku, czy z powodu częstej rotacji stad. Jednakże MKiŚ przypomniało, że istnieje możliwość podjęcia działań takich jak: płoszenie, czy eliminacja osobników objętych ochroną na podstawie zezwolenia.

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez dzikie ptaki – kolejna interwencja KRIR

Liczne szkody na polach wyrządzają nie tylko wrony, ale także inne ptaki jak np. dzikie gęsi, które również należą do gatunków chronionych. Zdaniem Zarządu KRIR problem wciąż powiększa się ze względu na rosnącą populację ptaków. Rolnicy ponoszą więc znaczne straty wyrządzone przez ptaki jednocześnie nie uzyskując odszkodowania.

Według samorządu rolniczego obecnie obowiązująca pomoc jest nieskuteczna, dlatego należy to zmienić:

Zasadnym jest rozważenie wprowadzenie regulacji pozwalającej na wypłatę rekompensaty za szkody powodowane przez ptactwo prawnie chronione, tak by tylko jedna strona (rolnik) był za to odpowiedzialny i ponosił z tego tytułu koszty.

Czytaj również: Rejestracje ciągników w I dekadzie stycznia 2022 r.

Źródło: KRIR; MKiŚ

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *