Ptaki na polu. Czy będą odszkodowania za wyrządzone straty?

Czy za szkody wyrządzone przez ptaki na polu i w stawach hodowlanych rolnikom przysługują odszkodowania ze Skarbu Państwa? Z tym pytaniem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska zwróciła się KRIR. Sprawdźmy, co odpowiedział resort klimatu w tej sprawie. 

Szkody wyrządzone przez dzikie ptaki na polu i w gospodarstwie to zmora niejednego rolnika. Zdarza się, że straty są duże, a mimo tego gospodarz nie ma od kogo dochodzić odszkodowania. KRIR zwróciła uwagę na ten problem. Samorząd rolniczy zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem, czy rolnikom przysługują rekompensaty ze strony Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez ptaki na polu, w uprawach i w stawach hodowlanych.

Ptaki na polu uprawnym – co z odszkodowaniem?

Resort klimatu odpowiedział, że zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o ochronie przyrody, Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, bobry, rysie, a także niedźwiedzie. Co natomiast z ptakami wyrządzającymi straty na polu?

Według obowiązującego w Polsce ustawodawstwa, ptaki objęte ochroną gatunkową nie figurują na liście gatunków wymienionych w art. 126 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, a więc za szkody wyrządzone przez którykolwiek gatunek ptaka objętego ochroną gatunkową nie przysługuje ustawowe odszkodowanie ze Skarbu Państwa – podkreśliło w piśmie do KRIR Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaznaczył, że szkody, powstałe przez ptaki można zgłaszać przez powództwo cywilne.

Ptaki na polu – nie ma jak oszacować szkód?

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ustawa o ochronie przyrody wskazuje, że „odpowiedzialność Skarbu Państwa nie obejmuje utraconych korzyści, a ogranicza się jedynie do szkody rzeczywistej, którą należy udowodnić”. Tymczasem oszacowanie szkód wyrządzonych przez ptaki wymaga ich stałej obserwacji. Natomiast specyfika szkód powodowanych przez ich żerowanie jest inna niż szkód wyrządzonych przez gatunki wymienione w art. 126 ustawy o ochronie przyrody. I tak resort klimatu argumentuje, że np. „szkody spowodowane przez bobra (np. ścięte drzewa, teren zalany), wilka czy rysia (np. zagryzione zwierzęta gospodarskie) są stosunkowo trwałe, a ich skutki i zakres można ocenić nawet po upływie kilku, kilkunastu dni”. Z ptakami jest inaczej. Gdyż „na polach uprawnych, nawet naturalna zmiana warunków atmosferycznych (w szczególności wystąpienie opadów) może istotnie utrudnić, a nawet uniemożliwić, jakąkolwiek ocenę”. To sprawia, że obecnie nie ma metodyki pozwalającej oszacować szkody wyrządzone przez ptaki na polu – uważa resort klimatu.

Co z płoszeniem ptaków?

Co więc mogą zrobić rolnicy, aby ptaki na polu nie spędzały im sen z powiek? Ptaki objęte ochroną gatunkową można płoszyć. Regionalni dyrektorzy ochrony środowiska (artykuł 56 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody) wydają bowiem zezwolenia na płoszenie ptaków, które wyrządzają szkody na polach. Dodatkowo, wydają zezwolenia również na eliminację ptaków gatunków objętych ochroną częściową.

Właściciele stawów hodowlanych mają możliwość zarówno płoszenia, jak i odstrzału kormorana — na podstawie decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Ponadto, mogą oni także ubiegać się o wsparcie z uwagi na ekstensywne użytkowanie.

W 2018 r. zapadła decyzja o pozostawieniu do dyspozycji hodowców karpia kwoty 50,99 mln euro. Wysokość rekompensaty na poziomie 779 zł do 1 ha powierzchni stawu na 1 rok stanowi wsparcie zbliżone do tego, które było udzielone w ramach działań wodno-środowiskowych w poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Podsumowanie

Podsumowując, zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o ochronie przyrody, Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, bobry, rysie, a także niedźwiedzie. Nie wypłaca odszkodowań za szkody wyrządzone przez ptaki na polu, w uprawach i stawach hodowlanych. Obecnie resort klimatu nie ma w planach zmiany tych  przepisów.

Przeczytaj również: Szkody wyrządzone przez bobry – co z odszkodowaniami?

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *