Ograniczenia tonażowe – przekroczyłeś, to płać

Ograniczenia tonażowe to zmora wielu rolników. Do naszej redakcji dotarło od Was wiele zapytań dotyczących tego tematu. Sprawdzamy, czy jeśli na pole nie ma innej drogi, a sprzęt rolnika przewyższa dopuszczalne normy tonażowe to może on z tej drogi korzystać bez żadnych utrudnień? Czy jest to niedozwolone i grożą za to mandaty? 

Porady prawnej portalowi agrofakt.pl udziela Bożena Wawrzynowska, radca prawny.

W przypadku gdy maszyny czy załadunek przyczep rolnika przewyższają normy tonażowe ustalone przez zarządcę drogi, gospodarze są karani mandatami. Wysokość mandatu może wynieść nawet 500 zł.

Zasady obowiązują wszystkich

Należy w tym miejscu wskazać, iż rolnicy jak i inni uczestnicy którzy poruszają się po drogach z ładunkiem wielkotonażowym muszą stosować się do różnych zasad związanych z transportem drogowym. Warto na bieżąco monitorować sytuację dotyczącą warunków przewozu na polskim rynku, gdyż za łamanie przepisów grożą wysokie kary.

ograniczenia tonażowe

Rolnicy skarżą się, że ograniczenia tonażowe utrudniają im pracę. Jednak farmerzy jak i inni uczestnicy, poruszający się po drogach z ładunkiem wielkotonażowym muszą dostosować się do zasad transportu drogowego. 

Szereg wyłączeń

Ograniczenia ruchu w Polsce wynikają bezpośrednio z Rozporządzenia Ministra Transportu z 31 lipca 2007 roku. Dotyczą pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów. Jednak i tutaj ustawodawca wprowadził szereg wyłączeń spod tego zakazu. Jednym z wyłączeń są pojazdy wolnobieżne używane do prac rolnych i ciągniki rolnicze.

Lokalni zarządcy wprowadzają ograniczenia tonażowe

Pomimo tego również lokali zarządcy dróg mają uprawnienia w wprowadzaniu ograniczeń w ruch (czasowych, stałych) na podległych im drogach.  I tak Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad  ma prawo wprowadzić ograniczenia dla dróg krajowych, zarząd województwa dla dróg wojewódzkich, zarząd powiatu  dla dróg powiatowych, wójt (burmistrz, prezydent miasta) dla dróg gminnych. Niestety, jeśli ograniczenia te nie będą posiadały wyłączeń co do pojazdów rolnictwa to wtedy gospodarzom pozostaje jedynie wnioskować o takie zwolnienie.

W jaki sposób można postarać się o postawienie na drodze znaku drogowego wyłączającego zakaz tonażowy dla pojazdów rolnictwa? O tym, już niebawem w kolejnym artykule na naszym portalu!

Dzień kobiet: czego życzymy kobietom na wsi?

Czy rolnik to zawód tylko dla mężczyzn? Czy praca w gospodarstwie jest atrakcyjna dla Pań? Czy wieś bez kobiet mogłaby istnieć?

8 marca 2019

Żniwa gorczycy w marcu? Niecodzienny widok

Widok kombajnu w marcu może nieco zdziwić. Zobacz nietypowe żniwa gorczycy w obiektywie agroFaktu.

14 marca 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. znakowanie mięsa

Poznaj sposób ministerstwa na powstrzymanie kolejnego kryzysu w branży mięsnej i dowiedz się, który kraj jako pierwszy uwolnił się od ASF.