Ograniczenia tonażowe na polskich drogach. Jak je ominąć?

Ograniczenia tonażowe na polskich drogach – jak można je ominąć? Czy w trakcie żniw pojazdy rolnicze mogą zostać wyłączone spod zakazu poruszania się po drogach publicznych? Okazuje się, że to możliwe – taką decyzję może podjąć zarządca drogi! 

Ograniczenia tonażowe na polskich drogach to zmora wielu rolników. Gospodarze nie mogą wyjść ze zdumienia, gdy przy drogach dojazdowych do pól widzą znaki zabraniające im na nie wjeżdżać. – Jak mamy się tam dostać? – pytają.

Ograniczenia tonażowe na polskich drogach

ograniczenia tonażowe na polskich drogach

fot. Massey Ferguson

Rolnicy skarżą się, że ograniczenia tonażowe na polskich drogach utrudniają im pracę.

Za przekroczenie norm tonażowych grozi mandat w wysokości nawet 500 zł. Nieraz dostał go Jerzy Mikołajczyk z Pomorza.

Ograniczenia tonażowe na drogach to prawdziwe utrapienie rolników. Szczególnie w czasie żniw, wtedy mamy mnóstwo pracy, a zamiast dojechać na pole prostą drogą musimy kluczyć – denerwuje się pan Jerzy.

– Najlżejszy ciągnik jakim dysponuję ma 7 ton więc na większość dróg nim nie mogę wjechać. Drogi budowane są dla miastowych, na pewno nie dla nas rolników. Słyszymy od lokalnych władz, żeby się tym nie martwić, że policja przymknie na nas oko. Ale tak nie jest, a za każde przekroczenie płacimy mandaty – opowiadał portalowi agroFakt Andrzej Chrobotowicz z Dolnego Śląska.

KRIR pyta resort odpowiada

Czy można wyłączyć w trakcie żniw pojazdy rolnicze spod zakazu poruszania się pojazdów o określonym tonażu po drogach publicznych? Z takim pytaniem zwróciła się do resortu rolnictwa KRIR. Ministerstwo odpowiedziało, że decyzję w tej sprawie podjąć może zarządca drogi.

Podkreślono, że każda kategoria dróg publicznych ma określone wartości graniczne parametrów, dlatego ewentualne wyłączenie pojazdów rolniczych przewożących płody rolne, spod znaku zakazu poruszania się pojazdów o określonym tonażu po drogach publicznych, powinno podlegać indywidualnej ocenie zarządcy drogi – poinformowało KRIR ministerstwo rolnictwa.

Decyzja zarządcy drogi

ograniczenia tonażowe na polskich drogach

Za przekroczenie norm tonażowych grozi mandat w wysokości nawet 500 zł.

Zarządcą drogi jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg. Są to:

  • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (drogi krajowe)
  • Zarząd województwa (drogi wojewódzkie)
  • Zarząd Powiatu (drogi powiatowe)
  • Wójt, Burmistrz, Prezydent miasta (drogi gminne)

Zarządcy dróg odpowiedzialni są m.in. za: przebudowę, remont, utrzymanie i ochronę dróg oraz za utrzymanie ich nawierzchni, chodników i innych urządzeń, które zabezpieczają ruch.

Gospodarstwa ekologiczne przestały się opłacać?

Gospodarstwa ekologiczne przestały być opłacalne? Maleje liczba producentów, kurczy się areał ekologicznych upraw.

18 marca 2019

Rynek ciągników w lutym wrócił na właściwe tory

W drugim miesiącu 2019 roku wzrosły zarówno rejestracje nowych, jak i importowanych ciągników. Sprawdź, jakie modele wybierano najchętniej!

7 marca 2019

Żniwa gorczycy w marcu? Niecodzienny widok

Widok kombajnu w marcu może nieco zdziwić. Zobacz nietypowe żniwa gorczycy w obiektywie agroFaktu.

14 marca 2019