KE czeka na Twoją opinię w sprawie zazieleniania!

KE czeka na Twoją opinię w sprawie zazieleniania!

Jeszcze tylko do 8 marca KE czeka na opinie rolników w tej sprawie zazieleniania. Na czyje głosy liczy najbardziej?

Jeszcze tylko do 8 marca Komisja Europejska czeka na opinie rolników w tej sprawie zazieleniania. Na czyje głosy KE liczy najbardziej i gdzie można wypełnić ankietę?

– Jeżeli chcemy, żeby głos polskich rolników był słyszany w Unii Europejskiej to powinniśmy brać udział we wszystkich konsultacjach – mówi nam Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. – Im liczniej, tym lepiej. Dlatego zachęcam do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Komisję Europejską, tym razem w sprawie zazieleniania.

Szczególnie ważne są dla Komisji opinie wszystkich tych rolników, którzy problem sprawdzili w praktyce. Chodzi o doświadczenia z wdrażania zazieleniania, opinie o możliwych sposobach poprawy procedur, potencjale produkcyjnym i zmniejszanie obciążeń administracyjnych. Aby wziąć udział w konsultacjach, wystarczy wypełnić internetową ankietę. Kwestionariusz znajduje się pod adresem: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/greening-first-year?surveylanguage=pl

Wiem, że polscy rolnicy bardzo chętnie dzielą się swoimi opiniami na forach międzynarodowych – dodaje prezes Szmulewicz. – Kilka lat temu, gdy dyskutowana była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, do Komisji Europejskiej spłynęło wiele tysięcy głosów z Polski i przy wielu okazjach podkreślano, że polscy rolnicy tak licznie wzięli udział w ankiecie i proponowali konkretne rozwiązania. To jest to, co możemy zrobić sami dla siebie. Im więcej będzie głosów z Polski, tym bardziej Komisja Europejska będzie się z nami liczyć – dodaje.

Warto również przypomnieć, że od 2015 r. część dopłat bezpośrednich zależy od spełnienia 3 kryteriów środowiskowych, które odnoszą się do:

  • dywersyfikacji upraw,
  • trwałych użytków zielonych,
  • obszarów proekologicznych.

Jeśli rolnik nie spełni więc kryteriów zazieleniania, będzie otrzymywał pomniejszone dopłaty bezpośrednie. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie rolnicy kwalifikujący się do tzw. systemu dla małych gospodarstw oraz gospodarstwa ekologiczne lub gospodarujące na obszarach Natura 2000.

Z forum

Powiązany temat:

Zazielenianie
maroon
Dzisiaj to tak naprawdę rozwijanie tego tematu to wróżenie z fusów - http://www.portalspozywczy.pl/finanse/wiadomosci/polska-chce-zazielenienia-od-15-ha,82021.html
zobacz więcej »
bizar
A czy to miałoby dotyczyć wszystkich gospodarstw czy tylko większych ?
zobacz więcej »
maroon
Na razie nie ma co gdybać - po pierwsze ostatnio czytałem że ma chyba za 2 lata wejść 3%, za 2 kolejne lata 5% a potem mają się zastanowić co im to dało I nie wiadomo czy w tym uwz...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Jakie są zmiany w dopłatach bezpośrednich 2018?

Czy zmieniły się kwoty dopłat, limity powierzchniowe, liczby zwierząt? Czy uległy zmianie rodzaje płatności?

13 marca 2018

Nowelizacja prawa łowieckiego – „Ta ustawa jest zła.”

Ustawa dotycząca nowelizacji prawa łowieckiego jest w Sejmie. Prawdopodobnie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. Czy spełni oczekiwania?

21 marca 2018

Produkcja ziemniaków i warzyw – jakie wsparcie można otrzymać?

Jaką pomoc mogą otrzymać producenci warzyw, w tym producenci ziemniaków? Resort rolnictwa ma w zanadrzu kilka form wsparcia. Sprawdź, jakie!

16 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij