KE czeka na Twoją opinię w sprawie zazieleniania!

Jeszcze tylko do 8 marca Komisja Europejska czeka na opinie rolników w tej sprawie zazieleniania. Na czyje głosy KE liczy najbardziej i gdzie można wypełnić ankietę?

– Jeżeli chcemy, żeby głos polskich rolników był słyszany w Unii Europejskiej to powinniśmy brać udział we wszystkich konsultacjach – mówi nam Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. – Im liczniej, tym lepiej. Dlatego zachęcam do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Komisję Europejską, tym razem w sprawie zazieleniania.

Szczególnie ważne są dla Komisji opinie wszystkich tych rolników, którzy problem sprawdzili w praktyce. Chodzi o doświadczenia z wdrażania zazieleniania, opinie o możliwych sposobach poprawy procedur, potencjale produkcyjnym i zmniejszanie obciążeń administracyjnych. Aby wziąć udział w konsultacjach, wystarczy wypełnić internetową ankietę. Kwestionariusz znajduje się pod adresem: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/greening-first-year?surveylanguage=pl

Wiem, że polscy rolnicy bardzo chętnie dzielą się swoimi opiniami na forach międzynarodowych – dodaje prezes Szmulewicz. – Kilka lat temu, gdy dyskutowana była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, do Komisji Europejskiej spłynęło wiele tysięcy głosów z Polski i przy wielu okazjach podkreślano, że polscy rolnicy tak licznie wzięli udział w ankiecie i proponowali konkretne rozwiązania. To jest to, co możemy zrobić sami dla siebie. Im więcej będzie głosów z Polski, tym bardziej Komisja Europejska będzie się z nami liczyć – dodaje.

Warto również przypomnieć, że od 2015 r. część dopłat bezpośrednich zależy od spełnienia 3 kryteriów środowiskowych, które odnoszą się do:

  • dywersyfikacji upraw,
  • trwałych użytków zielonych,
  • obszarów proekologicznych.

Jeśli rolnik nie spełni więc kryteriów zazieleniania, będzie otrzymywał pomniejszone dopłaty bezpośrednie. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie rolnicy kwalifikujący się do tzw. systemu dla małych gospodarstw oraz gospodarstwa ekologiczne lub gospodarujące na obszarach Natura 2000.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Zazielenianie
maroon
Dzisiaj to tak naprawdę rozwijanie tego tematu to wróżenie z fusów - http://www.portalspozywczy.pl/finanse/wiadomosci/polska-chce-zazielenienia-od-15-ha,82021.html zobacz więcej »
bizar
A czy to miałoby dotyczyć wszystkich gospodarstw czy tylko większych ? zobacz więcej »
maroon
Na razie nie ma co gdybać - po pierwsze ostatnio czytałem że ma chyba za 2 lata wejść 3%, za 2 kolejne lata 5% a potem mają się zastanowić co im to dało I nie wiadomo czy w tym uwz... zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *