Oświetlenie maszyn rolniczych. Zadbajmy o nie nie tylko w czasie żniw

Trwają żniwa i prace polowe przedłużają się często do późnych godzin nocnych. Kombajny, ciągniki, przyczepy rolnicze oraz inny sprzęt poruszający się po drogach publicznych musi posiadać sprawne oświetlenie. Zadbajmy o sprawne oświetlenie maszyn rolniczych dla naszego i innych bezpieczeństwa.

Czas intensywnych prac polowych to czas, gdy nie liczymy godzin pracy. Nieraz od wczesnego świtu aż do późnych godzin nocnych pracujemy my i nasze maszyny.

Dbajmy o oświetlenie maszyn rolniczych

O oświetlenie zawsze trzeba dbać

Każdy rodzaj sprzętu rolniczego, którym się przemieszczamy po drogach, musi mieć sprawne oświetlenie. Producenci dbają o nie i każdy nowy ciągnik, kombajn, przyczepa rolnicza czy inny sprzęt ma zestaw przepisowego oświetlenia i znaków wyróżniających.

Do nas samych należy prawidłowe dbanie o stan oświetlenia i usuwanie jego awarii. Żarówki w lampach mogą się przepalać, więc warto posiadać zestaw awaryjny. Zapewni to bezpieczeństwo zarówno nam, jak i innym użytkownikom dróg, po których przemieszcza się nasz sprzęt.

Zaniedbanie jest kosztowne

To, że dbanie o prawidłowy stan oświetlenia maszyn rolniczych jest naszym obowiązkiem, przypomina nam często policja i nie jest to przyjemne. Nawet największy zestaw żarówek kosztuje mniej niż mandat. Codzienna diagnostyka układu oświetlenia powinna być obowiązkiem przed wyruszeniem na pole.

I nawet, gdy zdarzą się nagłe awarie, nie zaniedbujmy tej kwestii. Naprawa oświetlenia nawet w warunkach polowych jest łatwa do wykonania i ustrzec nas może przed mandatem i poważniejszymi konsekwencjami.

Zapasowe zawsze pod ręką

7 błędów przy konserwacji przyczepy rolniczej

Sprawne światła przyczepy to bezpieczeństwo

Warto więc posiadać zestaw podstawowych narzędzi i żarówek, a nawet zaopatrzyć się w przenośne elementy oświetlenia dostępne w sprzedaży. Taki gotowy zestaw składający się z wtyczki, przewodów i lamp montowany jest zazwyczaj za pomocą silnych magnesów lub trytek.

Używając naszych maszyn, warto pamiętać, że priorytetem każdej pracy jest bezpieczeństwo. Prawidłowy stan oświetlenia maszyn rolniczych poruszających się na drogach publicznych nie jest wymysłem ustawodawcy. Ma zapewnić bezpieczeństwo nam i innym użytkownikom dróg.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *