Panele fotowoltaiczne dla rolników – jak założyć zgodnie z prawem?

Energia słońca to temat nr 1 ostatnich miesięcy. Bum na fotowoltaikę trwa. Jak to wygląda u gospodarzy? Rolnicy mogą działać na dwa sposoby. Założyć małą elektrownię na własny użytek lub wydzierżawić nieruchomość rolną pod budowę farmy. Sprawdźmy w pierwszej kolejności na co zwrócić uwagę decydując się na panele fotowoltaiczne dla rolników.
– Ceny prądu idą w górę, rachunki są coraz wyższe. Chciałbym być niezależny. Chodzi mi też oczywiście o oszczędności. Czy panele na dachu to prosta sprawa? Jak to załatwić? – z takim pytaniem coraz częściej zwracają się rolnicy do redakcji.
Jak przystąpić do takiej inwestycji? Czy energia odnawialna to szansa dla rolników nie tylko na oszczędności, ale także na zarobek? Czy panele fotowoltaiczne dla rolników to dobre rozwiązanie?
Spis treści
Panele fotowoltaiczne dla rolników – najważniejsza umowa
Podstawa to dobra umowa. Sprawdzone i zrozumiałe zapisy uwzględniające interesy obu stron. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim dostęp do projektu umowy przed podpisaniem to konieczność. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy przedstawiciel firmy naciska na szybkie sfinalizowanie umowy, zapewnia, że wszystkie zapisy są korzystne, nie chce udostępnić do przeczytania umowy. Powinno to budzić wątpliwości. Takie praktyki są niedopuszczalne.
Nie daj się zwieść
Nie spiesz się. Negocjuj zapisy, które są korzystne z punktu widzenia interesu Twojego i Twojego gospodarstwa. A co w przypadku, gdy firma nie chce w ogóle rozmawiać? Zastanów się czy to jedyna firma na rynku? Może warto poszukać takiej, która potraktuje Cię jako partnera.
Przydomowa elektrownia
Zacznijmy od małej elektrowni, której głównym celem będzie zaopatrzenie gospodarstwa w prąd. Przede wszystkim pierwszy prosty i banalny sposób. Trzeba rozejrzeć się i popytać sąsiadów. Część z nich może ma już panele i może wypowiedzieć się na temat konkretnych firm. Pamiętajmy, że obecnie trwa walka o klienta i rolnicy dosłownie zalewani są reklamami, wizytami przedstawicieli różnych firm.
Panele fotowoltaiczne dla rolników – sprawdź KRS
A co zrobić jak już zaczniemy rozmawiać z konkretną firmą? Sprawdź ją. Zobacz ile lat działa na rynku. W przypadku spółek można to bezpłatnie sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kiedy powstała, jaki ma kapitał zakładowy, kto ją reprezentuje. Wystarczy na stronie ekrs.ms.gov.pl wpisać nazwę lub nr KRS i informacje będą dostępne od ręki.
Kredyt – czy na pewno korzystny?
Niezbędne jest także dokładne sprawdzenie warunków udzielenia kredytu, ponieważ wiele inwestycji jest przynajmniej w części kredytowanych. Który bank, jakie warunki, czy ustanowione będzie zabezpieczenie płatności – to tylko niektóre z kwestii, które trzeba sprawdzić przed podpisaniem umowy.
Ważne zapisy
Na co zwrócić uwagę w umowie? Na wszystko. Cała umowa musi być zrozumiała. Każdy zapis jest ważny. Co jest szczególnie istotne?
Na pewno termin realizacji umowy czyli przystąpienie do montażu paneli. Termin musi być określony jasno. Warto dodać zapisy dotyczące kar w przypadku ich niedopełnienia. Zakres umowy i prac obejmujących należne wynagrodzenie – warto to sprawdzić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty.
Gwarancja, proces składania reklamacji, terminy usuwania usterek to kolejne postanowienia wymagające szczególnej uwagi. W przypadku wady paneli czy awarii są to kluczowe kwestie. Panele, które nie będą generowały prądu to jeden z gorszych scenariuszy. Zwłaszcza, gdy równolegle będzie konieczność spłacania kredytu zaciągniętego na ich zakup. Dlatego tak ważne jest to, aby w umowie znalazły się zapisy pozwalające uniknąć takiej sytuacji – szybki serwis, gwarancja naprawy w określonym czasie od zgłoszenia awarii czy obciążenie karą w przypadku bezpodstawnego opóźniania naprawy przez firmę. Te postanowienia umowne pozwolą na sprawne funkcjonowanie elektrowni i zminimalizują ryzyko ponoszenia nadmiernych kosztów.
Czytaj również: Dzierżawa pod farmę fotowoltaiczną – czy się opłaca?; Fotowoltaika dla rolnika od Tauron
