Pieniądze z Unii dla rolników – miliardy euro na wyrównanie szans i dopłat?

Jeszcze więcej pieniędzy ma trafić do rolników w ramach polityki spójności i WPR na lata 2021 – 2027. Prawie trzykrotne wyższą kwotę ogłosił premier Morawiecki podczas wspólnej konferencji z komisarzem Wojciechowskim. Pieniądze z Unii dla rolników to szansa na wyrównanie szans – czy również na zwiększenie dopłat bezpośrednich do poziomu unijnego?

Krajowy Plan Odbudowy nad którym rząd zakończył już prace wywołał wiele emocji i dyskusji. Nie zabrakło ich również w przypadku środków które mają trafić do rolników i polskiego rolnictwa.

Rząd po konsultacjach społecznych i spotkaniach z przedstawicielami różnych organizacji i środowisk zdecydował się na zwiększenie funduszy na rolnictwo. Sprawdźmy więc ile pieniędzy rzeczywiście trafi do rolników.

Dopłaty za ekoschematy, czyli jak nie stracić pieniędzy z dopłat? Przeczytaj więcej!

Pieniądze z Unii dla rolników – bezprecedensowe kwoty wsparcia na wyrównanie dopłat

Zarówno do rolnictwa jak i do obszarów wiejskich ma trafić ponad 2,3 mld euro. Jest to kwota prawie trzy razy wyższa, niż pierwotnie zakładano (900 mln euro). Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zapowiedział, że:

,,Chcemy poprzez nasze programy dla rolnictwa, dla polskiej wsi wyrównać szanse polskim rolników. Wyrównać zarówno pod względem tych twardych parametrów finansowych jakim są np. dopłaty. Dopłaty muszą być na poziomie średniej unijnej. Ale wyrównać także poprzez specjalne programy.”

Pieniądze z Unii dla rolników mają być również przeznaczone na realizację programów, o których wspomniał premier Morawiecki. Szczególnie chodzi o program przetwórstwa rolnego, rolniczego handlu detalicznego, a także skrócenia drogi ,, Od pola do stołu”. Skrócenie w tym przypadku ma odbywać się poprzez dopłaty, które rolnik otrzyma od państwa. To z kolei pozwoli na sprzedaż wytworzonych produktów rolnych po konkurencyjnych cenach dla rolnika.

Polskie rolnictwo powinno uwzględniać także założenia wynikające z zielonej polityki UE. Wspomniał o tym premier RP mówiąc: – Polskie rolnictwo zielone, ekologiczne ale też efektywne jest rolnictwem na które stawia i będzie stawiać Unia Europejska.

Pieniądze z Unii dla rolników symboliczne i małe – tak uważa AGROunia

Nieco odmienne zdanie na temat wysokości środków które mają trafić do rolników ma ogólnopolski ruch rolniczy – AGROunia. W czasie konferencji, która odbyła się pod Sejmem lider AGROunii wyrażał swoje zdanie następująco:

,,Polska wieś wczoraj została sprzedana za symboliczne 4 proc., które rzekomo ma dostać nie tylko rolnictwo, ale całe tereny wiejskie. Więc my pokazujemy jasno i dobitnie: dzisiaj zapowiadamy, że jeżeli te plany się nie pozmieniają to my nie odpuścimy i już w przyszłym tygodniu pokażemy, że w polskiej stolicy będą znowu rolnicy.”

Czytaj również: Ardanowski o pieniądzach na rolnictwo z Krajowego Planu Odbudowy i Planu Strategicznego WPR

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 27

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jaki będzie dla rolnictwa rok 2023?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar STEFAN pisze:

    To tak jakby w Parku Łazienkowskim posadzić buraki i zapewnić , że
    cukru wystarczy dla wszystkich